Yumurta üreticisinin yüzü gülmeye başladı


3369115350_a39b7000a6_o

 

Kayseri Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı İbrahim Afyon, yumurta üreticilerinin bir yıldır maliyetin altında satış yaptığını, fiyatlardaki artışla beraber zarardan yeni çıkmaya başladığını söyledi.

 

Afyon, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kayseri’nin yumurta fiyatlarının belirlenmesinde ve ihracatında Türkiye’de iki merkezden biri olduğunu söyledi.

 
Ülkede yaz ve kış aylarında iki farklı kahvaltı alışkanlığı olduğunu ifade eden Afyon, sıcaklarda çok tüketilmeyen yumurtanın havaların soğumasıyla sofralardaki yerini almaya başladığını belirtti.

 
Okulların da açılmasıyla yumurta fiyatlarında bir artışın söz konusu olduğunu anımsatan Afyon, “Bir yıldır yumurta düşük fiyatlardan satılıyordu. Üreticinin zarar etmesi erken kesimlere ve kapasite düşüklüğüne neden oldu. Arz talep dengesizliği var. Arzın talebe cevap vermemesi de doğal olarak fiyatlara yansıdı. Şu an fiyatlar maliyetin üstüne çıktığı için yükselme aşırı kar gibi gözüküyor. Halbuki yumurta üreticisi bir yıl kadar süren zarardan yeni çıkmaya başladı” diye konuştu.

 
Fiyatlardaki artış devam etmeyecek

 

 

 

424437_523514631016636_121862779_n

Türkiye’de yumurta ihracatının yüzde 90’ının Irak’a yapıldığını, geri kalanının Ortadoğu ve Afrika ülkelerine gönderildiğini anlatan Afyon, “Bu dönemde yumurta ihracatı da artıyor. Bu artış iç piyasada arz talep dengesini etkiliyor. Yumurta şu an hak ettiği fiyattan satılıyor. Fiyatlardaki bu artışın devam edeceğini düşünmüyoruz. Bugünlerde artacak üretimle arz talep dengelenecek” ifadelerini kullandı.

 
Yumurtanın özellikle çocuklar için çok önemli bir besin kaynağı olduğunu vurgulayan Afyon, “Protein ve vitamin deposu olan yumurta ülkemizde yeterince tüketilmiyor. Avrupa’da kişi başına yumurta tüketimi ortalama 300 iken ülkemizde bu rakam 240’larda. Yumurta tüketiminin özendirilmesini istiyoruz” diye konuştu.


5 Ocak 2014. 10:16
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x