Yumurtacıya Bakan Desteği (!)


Özgür SEPİN

Veteriner Hekim

 

İlginç bir ekim ayı geçirdik gerçekten… 

 

1.5 yıl zarar eden yumurta  1,5 ay para edince yer yerinden oynadı.  Geçmişte sektörle ilgili tek kelime ağzına almayan Meslektaşımız meslek büyüğümüz Sn: Mehdi eker konuştu ! : ‘’ Gerekirse daha önce et fiyatlarına müdahale ettiğimiz gibi yumurta fiyatlarına da müdahale ederiz’’ Tüketiciyi korumak zorundayız. (!).

 

Şimdi insanın aklına bir yığın soru geliyor . Elektriğe zam geliyor , akaryakıta zam geliyor, tarımsal üretim azalıyor hammaddeye zam geliyor.(ekmeğe zam kapıda hayırlı olsun ) Bu kısımlarda sanırım tüketici çok sağlam bir şekilde korunuyor  ama yumurtaya zam gelince aba altından sopa gösteriliyor bu nasıl bir tezat ?

 

Nasıl bir tarım politikası ?

 

Bir yumurtanın maliyeti bugün 0.16-0.17 krş civarı iken bu kadar tepki neden acaba?  Acaba bu yapılan popülizm mi? Yada vatandaşın cebini tek 1 tanesiyle günlük protein ihtiyacını karşılayan yumurtamı  yakıyor?

 

1 dönüm araziden 750-900 kg buğday alan çiftçi ortalama 370 kg ürün alıyor. Soya çekirdeğinin fiyatı fırlayıp gidiyor. Yemin ton fiyatı nerden baksanız 850-900 TL ‘yi buluyor.  Ama yumurta zam görünce feryat figan !

 

DİĞER HABERLER
TÜİK Hayvansal Üretim İstatistiklerini Açıkladı

Tüketiciyi korumak hepimizin boynunun borcu , hepimiz  devletimiz için çalışıyor çabalıyoruz daha fazla üretmek kalkınmak kalkındırmak istiyoruz. Onbinlerce insan bu sektörden geçimini sağlıyor , Üreticiler , tedarikçiler, ve hayvan sağlığı ile ilgilenen teknik insanlarımız bu devletin üvey çocukları olmasa gerek, arada onlarında sırtını sıvazlarsa devlet baba sanırım kimseye zarar gelmez…

 

Saygılar , iyi çalışmalar…


29 Eylül 2012. 16:47
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x