Yumurtaları buzdolabında saklamanıza gerek yok


2626_4033_06042012_9

İNGİLİZ bilimadamları, yıllardır merak edilen ‘Yumurta buzdolabında mı dışarıda mı saklanmalı’ tartışmasına son noktayı koyarak merakları giderdi.

 
Daily Mail gazetesinin, Yorkshire’daki Gıda Testi Laboratuvarları’nda yaptırdığı araştırmaya göre, yumurtanın nerede saklandığının pek fazla önemi yok. Çünkü, 21gün boyunca buzdolabında ve oda sıcaklığında tutulan yumurtaların bozulma oranları arasında hiçbir fark olmadığı anlaşıldı.

 
Araştırmacılara göre, bozulmamaları için yumurtaları buzdolabında saklamanın hiçbir anlamı yok.


17 Eylül 2013. 18:04
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
Oğuz
Oğuz
8 yıl önce

” Çünkü, 21 gün boyunca buzdolabında ve oda sıcaklığında tutulan yumurtaların bozulma oranları arasında hiçbir fark olmadığı anlaşıldı.” cümlesi gerçekten çok önemli, burada bahsedilen oda sıcaklığı değerinin 25°C olduğu bilinmelidir. Tartışmasız biçimde yaz aylarında bu değerlerin çok çok üstüne çıkıldığı görülmektedir. ;Bu durumda yumurtanın tazelik özelliğini kaybederek üzerindeki porlardan hızlı bir şekilde nem kaybedeceği ve kalite özelliklerinde önemli dğişiklikler olacağı bilinmektedir. Yumurtaların depolanması ile ilgili yapılan çalışmaların daha iyi incelenmesi gerektiği ve yukarıdaki yazının gözden geçirilmesi gerektiği düşüncesindeyim.

rasim
rasim
8 yıl önce
Reply to  Oğuz

oguz bey dediklerinize katılıyorum fakat yaz aylarındada olsa hiç kimse yumurtasını direk güneş gören yere bırakmıyor bu yüzden sıcaklık ortamlarda 25 derecenin üstüne çıkmaz ve ayrıca soguk zincire giren taze yumurta bile taşıma ve tüketiciye ulaşma esnasında tazeliğini kaybediyor ben bir üretici olarak çok rahat bir şekilde söyleye bilirimki yumurta oda sıcaklıgın da tazeliğini daha uzun süre koruyabiliyor ama bu işten rant sağlamak isteyenlerin işine pek gelmedi bu gerçek

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
2
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x