Yunanistan krizinde uzlaşma sağlandı


0,,18535173_303,00

 

 

Brüksel’de 17 saat süren görüşmelerin ardından Yunanistan’ın tasarruf ve reform önlemlerini hayata geçirmesi karşılığında yardım programı müzakerelerinin başlaması üzerinde uzlaşma sağlandı.

 

Euro Grubu liderleri ile Yunan hükümeti arasında uzlaşma sağlandığını ilk duyuran Belçika Başbakanı Charles Michel oldu. Michel, Twitter hesabından paylaştığı ksıa bir mesajla “Uzlaşma” açıklaması yaptı.

 

 

Ardından Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk da anlaşma sağlandığını doğruladı. Tusk, twitter mesajında, Euro liderler zirvesinde oy birliğiyle anlaşma sağlandığını duyurdu.Tusk, tüm Euro ülkelerinin Yunanistan’a Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) çerçevesinde mali yardımlar yapılması ve Yunanistan’ın ciddi reformları hayata geçirmesi için hazır olduğunu bildirdi.

 

 

Taraflar arasındaki uzlaşmanın ayrıntıları henüz netlik kazanmadı. Alman hükümetinin, ESM yasası doğrultusunda hükümete müzakere yetkisi vermesi için Federal Meclis’in onayını alması gerekiyor. Yunan hükümetinin ise bu hafta içinde bir yasa paketi ile kabul ettiği reformları meclisten geçirmesi bekleniyor. Son olarak yunanistan’ı mali yardım ihtiyacının 86 milyar euro tutarında olduğu ortaya çıkmıştı.
© Deutsche Welle Türkçe


Yazan - 13 Temmuz 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x