Yunanistan, Türkiye Sınırına Tel Çekiyor


Yunanistan, kaçakların geçişini engellemek için Türkiye sınırına tel çekiyorTürkiye üzerinden Avrupa ülkelerine geçmek isteyen kaçaklar, genellikle iki ülke arasındaki sınır olan Meriç Nehri ve Karaağaç bölgesini kullanıyor.

 

Siyasi ve ekonomik istikrarın olmadığı değişik Afrika, Orta ve Uzakdoğu ülkelerinden yola çıkan kaçaklar Türkiye’ye geliyor. Kaçaklar son olarak Avrupa’ya doğru yolculuklarının kalan kısmını tamamlamak için Türkiye’nin Yunanistan’a sınır ili Edirne’ye geliyor.

 

Buradan birinci derece kara askeri yasak bölgeye geçen kaçakların önemli bir bölümü güvenlik göçleri tarafından yakalanıyor. Yakalanan kaçaklar, Edirne’deki yabancılar barınmaevinde misafir edilerek sınır dışı işlemleri gerçekleştiriliyor. Ancak sınırı geçmeyi başaran kaçaklara karşı önlem almak isteyen Yunanistan, Meriç Nehri’nin karşı tarafındaki Karaağaç bölgesinde 13 kilometrelik kara sınırının 12 kilometresine tel örgü çekmeye başladı.   Yaklaşık bir aydan bu yana devam eden çalışmalarda sınırın sıfır noktasında 1,5 metre yüksekliğinde beton duvar inşaa ediliyor. Duvar üzerinde tel çit yerleştirilerek geçişlerin engellenmesi hedefleniyor.

 

Edirne Valisi Gökhan Sözer, Karaağaç bölgesinde yapılacak fizikî engellerin geçişleri engellemeyeceğini savundu.   Türkiye’nin kaçak geçişlere karşı ciddi bir mücadele verdiğine dikkat çeken Sözer, hudut makamları, polis ve jandarmanın mücadelesi sonucu geçen yıl içerisinde 22 bin 600 kaçağın yakalandığını kaydetti.   Sözer, “Yunanistan’ın kendi topraklarında ne yapacağına karar veremeyiz ama sorunun çözümü için Karaağaç’a fizikî engel yaparak kaçak geçişleri önlemek pratikte pek mümkün görünmüyor. Çünkü bunun dışında 190 kilometrelik nehir hududundan Yunanistan’a geçme imkânı mevcuttur. Biz ciddi anlamda Edirne’de göçmen kaçakçılığı ile mücadele ediyoruz. 2011 yılında sadece Edirne’de 22 bin 600kaçak yakalandı. Yeni yılda da bir önceki yılın oranına yakın kaçak yakalanmıştır.” açıklamasını yaptı.TRT


Yazan - 5 Haziran 2012. Kategori YENİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x