Yüzyılın rüyası mavi tünel’de sona geliniyor


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’nin en büyük projelerinden “Konya Ovaları Projesi (KOP)” içinde yer alan Mavi Tünel’de sona yaklaşıldığını bildirdi. Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, projenin temelinin 6 Temmuz 2007’de dönemin Başbakan Yardımcı ve Dışişleri Bakanı olan Cumhurbaşkanı Abdulah Gül tarafından atıldığını hatırlattı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’nin en büyük projelerinden “Konya Ovaları Projesi (KOP)” içinde yer alan Mavi Tünel’de sona yaklaşıldığını bildirdi.

Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, projenin temelinin 6 Temmuz 2007’de dönemin Başbakan Yardımcı ve Dışişleri Bakanı olan Cumhurbaşkanı Abdulah Gül tarafından atıldığını hatırlattı.
Uzunluğu 17 bin 34 metre olacak Mavi Tünel’in 25 Kasım itibariyle 16 bin 289 metresinin tamamlandığını, geriye 745 metre tünel inşaatı kaldığını belirten Eroğlu, “Yüzyılın rüyası Mavi Tünel’de sona gelindi. Mavi Tüneli tamamlayarak, Konyamızın 100 yıllık rüyasını gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

Eroğlu, Konya Ovası’nın önemli bölümünü sulanabilir hale getirecek Mavi Tünel Projesi’nin, aşırı yeraltı suyu çekimini ve çöküntü obruklarının oluşmasını engelleyeceğini, aynı zamanda atık suların değerlendirilip kuruyan göllere su takviye edilmesiyle ovadaki verimliliğin artmasını sağlayacağını, böylece Konya’nın önemli bir su potansiyeline sahip olacağını vurguladı.

DİĞER HABERLER
Yolsuzlukla mücadele

Mavi Tünel Projesi’nin sözleşmesinde iş bitim tarihinin 3 Kasım 2012 olarak belirlendiğini bildiren Eroğlu, ancak Konya’nın içme kullanma suyunun aciliyeti ve mevcut sulama sahalarının eksik su ihtiyacının bir an önce giderilmesi amacıyla projenin bitiş tarihini öne çekerek, ilk etapta 180 milyon metreküp suyu Konya Ovası’na vermeyi planladıklarını ifade etti.

Mavi Tünel Projesi’nde yer alan Bağbaşı Barajı’nda gövde dolgu ve ön yüzü beton kaplama inşaatının bitirildiğini belirten Eroğlu, şöyle devam etti:

“Göksu’dan Mavi Tünel vasıtasıyla Konya Kapalı Havzası’na aktarılacak toplam su miktarı yılda 414 milyon metreküp olup, bunun 100 milyon metreküpü içme suyuna verildikten sonra kalan su ve sulamadan dönen sudan da istifadeyle, Konya ve Karaman ovalarında yaklaşık 1 milyon 500 bin dekar tarım arazisinin sulanması mümkün olacak. Özellikle tahıl ağırlıklı olan ve üreticilerin çoğunluğunun kuru tarım yaptığı Konya Ovası’nda KOP’un tamamlanmasıyla Konya ve Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlanacak. ”

Eroğlu, 17 bin 34 metre uzunluğundaki dünyanın sayılı tünellerinden birisi olan Mavi Tünel inşaatında, 3 vardiya halinde, yerin yaklaşık 200 metre altında günde ortalama 30 metre kazı yapıldığını kaydetti.


27 Kasım 2011. 12:40
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x