Zafer Bayramınız Kutlu Olsun


30-agustos-zafer-bayramı-resimli
Tarihi şanlı zaferlerle dolu olan Türk milletinin şahit olduğu en önemli zaferlerden birisi olan Sakarya Meydan Muharebesi’nin kutlandığı tarih olan 30 Ağustos Zafer Bayramının 93. yıldönümüne ulaşmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.

 

Tarihi

 

23 Ağustos – 12 Eylül 1921 tarihleri arasında yapılan Sakarya Savaşı’yla Yunan orduları gerilemek zorunda kaldı. Bu uzun zamandır Türk ordularının elde ettiği ilk başarıdır. TBMM tarafından Sakarya Savaşı’ndan sonra Mustafa Kemal’e mareşal ve gazi unvanları verildi. Tarihin bu dönüm noktasından sonra Yunan ordusunun ve diğer işgalci güçlerin topraklardan atılma kararı alınır. Sad planı adı verilen taaruz planı ocak ve nisan aylarında iki kez ertelenir. Tarruzun hazırlıkları tam anlamıyla ağustos ayında tamamlanır. Batı cephesinin kuzeyindeki ve güney cephesindeki Türk birlikleri, büyük bir gizlilik içinde Kocatepe bölgesine kaydırıldı. İstanbul’daki cephane depolarından silah ve cephane gizlice Anadolu topraklarına getirtildi. İtilaf Devletleri tarafından tahrip edilerek kullanılmaz hâle getirilen toplar onarıldı. Yeni silahlar satın alındı. Orduya taarruz eğitimi yaptırıldı. Gazi Mustafa Kemal’in başkomutanlığını yaptığı Türk ordusu, 26 Ağustos 1922’de düşmana saldırdı. Birkaç saat içinde düşman mevzileri ele geçirildi. 30 Ağustos’ta düşman çember içine alındı. Sağ kalanlar esir alındı. Esirler arasında Yunan Başkomutanı Trikopis de vardı.

 

Bu savaş, Atatürk’ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak adlandırıldı.

 

Büyük Taarruz’un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir’e kadar takip edildi. 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden temizlenmiş oldu.

 

468231

 

 

Genelkurmay’dan ’30 Ağustos Zafer Bayramı’ afişi

 

Genelkurmay Başkanlığı, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla afiş hazırladı.
Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan üç afişten ilkinde, İzmir’in kurtuluşu ve Atatürk’ün silah arkadaşlarıyla İzmir’e girişini temsil eden bir resim yer alıyor. Afişin üzerinde, “30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun. Türk Silahlı Kuvvetleri” ifadesi bulunuyor.
Atatürk silueti üzerinde, Türk Yıldızları’nın semada göründüğü üçüncü afişte ise Kara, Hava, Deniz kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı askerlerinin fotoğrafları yer alıyor.

30 Ağustos Zafer Bayramı etkinliklerle kutlanıyor

30 Ağustos Zafer Bayramı tüm yurtta etkinliklerle kutlanıyor. İlk tören Anıtkabir’de yapıldı.
Zafer Bayramı’nın 93’nci yıldönümü, Türkiye genelinde düzenlenecek etkinliklerle kutlanıyor.

 

30-agustos-zafer-bayrami-etkinliklerle-kutlaniyor,dli9VkHC60C7Gz5hl6ZKsA

 

 

İlk tören Anıtkabir’de yapıldı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık ettiği devlet erkanı, Atatürk’ün huzuruna çıkarak mozelesine çelenk bıraktı.

Törene katılanlar arasında geçici hükümetin bakanları ve TSK komuta kademesi de yer aldı.

Anıtkabir’deki törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, “başkomutan” sıfatıyla Beştepe’de kutlamaları kabul edecek.

Atatürk Kültür Merkezi’nde tören yapılacak törenin ardından devlet erkenı Kara Harp Okulu’ndaki törene katılacak.

Akşam saat 20.00’de ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde resepsiyon verecek.
Terör olayları nedeniyle kutlama ve eğlenceler, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yayımladığı genelgeyle iptal edilmişti.

 

11139967_10206712195797434_5412394952957032868_n

 


Yazan - 29 Ağustos 2015. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x