Zaman Gazetesi 25 yaşını Ünlülerle Kutladı


Zaman Gazetesi’nin 25. kuruluş yıldönümü birçok etkinliklerle kutlanırken Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda büyük bir gece düzenlendi. Sunuculuğunu Kadir Çöpdemir’in yaptığı gece medya, sanat, spor, siyaset ve iş dünyasından birçok ünlü ismi bir araya getirdi. Kadir Çöpdemir’in esprili sunumu ile başlayan program salonu kahkahalara boğarken, Zaman Gazetesi’nin 25 yıllık serencamını anlatan kısa film, Türkiye’nin içinden geçtiği önemli olayları hatırlattı. İncesaz’ın müzikal şöleni ise geceye renk kattı. Gecenin anlam ve önemini anlatan ilk konuşmayı Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı yaptı.

Zaman Gazetesi’nin Türkiye’nin yaşadığı büyük değişimin en önemli simgelerinden birisi olduğunu söyleyen Ekrem Dumanlı, “Zaman Gazetesi gücünü aklı selimden, fikri selimden, kalbi selimden ve hatta zev-i selimden aldı” dedi. Zaman Gazetesi’ni insan merkezli bir gazete yapmaya çalıştıklarını ifade eden Dumanlı, Zaman’ın kıran, döken, yıkan bir yayıncılık yapmamaya özen gösterdiğini belirtti. Türkiye gerçeklerinden kopmayan, dünya standartlarını zorlayan bir gazete yapabilmenin bedelinin kimi zaman ağır olduğunu kaydeden Dumanlı, “Kimi zaman üzülüyor, yutkunuyoruz ancak itidali elden bırakmamak için olağanüstü gayret sarf ediyoruz. Kim okuyacak diyenlerden, sizi dar bir köşeye hapsedip yaftalamak isteyenlere kadar pek çok değişik mecrayla karşı karşıya kalıyorsunuz” diye konuştu.

Son muhtıranın üzerinden henüz 4 yıl geçtiğini hatırlatan Dumanlı, “Ortaya çıkan bir kısım eylem planlarının güncellenme tarihi daha dün gibi. Bir gazete olarak 4 başı mamur bir demokrasi istediğinizde çoğu kez karşınıza kara propaganda çıkabiliyor. Bütün bunlara göğüs germek ancak ve ancak insan sevgisi, ülke sevgisiyle mümkün olabiliyor. Bir ülkenin temel hak ve özgürlükleri konusunda zirveye ulaşmasını istiyorsanız bu sıkıntılar doğaldır ve yaşanacaktır. Katlanmak gerekir” diye konuştu.

Son 25 yılı Zaman’sız düşünemediğini dile getiren Dumanlı, sözlerine şöyle devam etti: “Yalan haberlerin üzerine korkusuzca giden, darbe ve muhtıralara karşı net bir tavır alarak yoluna devam eden bir gazetenin çok sevenin hayranları olduğu gibi belli bir oranda sevmeyenleri de olabiliyor. Bu program vesilesiyle hiçbir hadiseye ve o hadiseyi anlattığımızı hiçbir habere, yazıya öbür alemde hesap verme çerçevesini unutarak bakmıyoruz. Kanunların sınırı bizi bir yere kadar tutuyor. Biz onun ötesinde dönülmez bir şekilde Allah’a da hesap vereceğimizi biliyoruz. Zaman zaman sorumluluk duygusuyla itiraf etmeliyim ki inliyoruz. Gazetecilik yaparken tabii ki bir kısım yanlışlar yapıyoruz. Beraber çalıştığım arkadaşlarımı şahit göstererek diyebilirim ki asla bile bile bir yanlış yapmadık, yapmıyoruz ve yapmayacağız.”

Ali Babacan: Zaman deyince aklıma ilkeli bir duruş geliyor

Gecede konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye’nin çok farklı dönemlerine ve olaylarına şahit olduğunu söyledi. Özellikle Türkiye’nin son 9 yıldır geçirmekte olduğu dönüşüm sürecinin bölge ve dünya için son derece önemli olduğunu belirten Babacan, “Türkiye’nin demokrasi alanında attığı adımlar, Türkiye’nin temel hak ve özgürlükler konusunda gerçekleştirdiği dönüşüm, ekonomide yakaladığı bu önemli dönüşüm ve bir hukuk devleti olma çabaları çok önemli. Gerçekten nereden bakacak olursak olalım tarihi bir süreç. Bu tarihi süreçte Zaman Gazetesi’nin katkısı ve rolü çok büyük” dedi. Zaman deyince aklına ilk olarak “İlkeli duruş, şartlar ne olursa olsun doğruyu yazmak, doğruları savunmak ve hep hakkın yanında durabilmek, ciddi bir yayın çizgisi, güzel ve kaliteli bir fiziksel tasarım, özenle seçilmiş fotoğraflar” geldiğini ifade etti.

DİĞER HABERLER
İhracat Akademisi İkinci Dönem Mezunlarını Verdi

Zaman Gazetesi’nin şahsında Türk medyasının da son 25 yılını değerlendiren Babacan, “Medyamızda artık dünya çapında daha çok takip edilen, güvenilirliği daha yükselen bir medya haline geldi. O güven, kredibilite zaten her işte olduğu gibi yayıncılıkta da çok temel bir konu. Ben iş hayatımdan ticaret hayatına gelen bir kardeşinizim. Hep ticaretten güven derdik. Siyasette de bunu aynı olduğun yaşayarak, uygulayarak bir bakıma gördüm, öğrendim. Ancak medyada da bu güven ve kredibilitenin uzun vadede başarının temeli olduğunu Türkiye’de başarılı örneklerini görüyoruz. Zaman Gazetesi de bu örneklerden bir tanesi” ifadelerini kullandı.

Gecede konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise 25. Yılın Zaman Gazetesi için altın bir dönem olduğunu söyledi. Türkiye’nin çok önemli gelişmeler kaydettiği süreç içerisinde medyanın çok ciddi sorumluluğa sahip olduğunu dile getiren Topbaş, özellikle demokrasinin dördüncü gücü olarak bahsedilen medyanın üzerine düşen görevi en iyi şekilde yapması gerektiğini vurguladı. Türkiye’deki son dönemdeki gelişmeler ve açılımlarla gerçeklerin ortaya çıkmasında medyanın önemine dikkat çeken Topbaş, şu ifadeleri kullandı: “İlkeli, kaliteli bir yayın sürdürebilmek çok kolay bir iş değil. Burada başarıya ulaşmanın temelinde Hz. Mevlana’nın dediği gibi aynı dili konuşanlar değil aynı duygğuyu paylaşanlar anlayabilir .Toplumun değerliryle örtüşen onları dikkat elan hasasiyetleri kendi bünyesinde barındıran bir anlayış.. O zaman insanların doğru bilgi edinme.”

Programa, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, Habertürk Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni Yiğit Bulut, 24 Genel Yayın Yönetmeni Akif Beki, Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Karaalioğlu, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, Yenişafak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yusuf Ziya Cömert, Hürriyet Gazetesi Yazarı Ertuğrul Özkök, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil, Star Gazetesi yazarı Fehmi Koru, A Milli Takımın eski futbolcusu Milletvekili Hakan Şükür, Milli Takımlar Teknik Direktörü Abdullah Avcı, Fenerbahçe 2. Başkanı Nihat Özdemir, Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, A Milli Basketbol Takımı Baş Antrenörü Bogdan Tanjeviç, Galatasaray Spor Kulübü Eski Başkanı ve işadamı Adnan Polat, Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir, Boydak Holding Genel Müdürü Memduh Boydak, Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton, Kurtlar Vadisi dizisinin sevilen karakteri “Ömer Baba”yı canlandıran 46 yıllık tiyatro sanatçısı Emin Olcay,  aynı dizide ‘Deli Hüsnü’ karakterini canlandıran Adnan Erdoğan ve çok sayıda davetli katıldı.

DİĞER HABERLER
İlk Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü 29 Eylül 2020’de kutlanacak

Geceye katılan bazı konuklardan görüşler

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler: Zaman gazetesi benim günlük olarak takip ettiğim bir gazete. Özellikle takip ettiğim yazarlar var. Bence Türkiye için çok önemli bir yayın. Zamanın benim zihnimde çok farklı bir yeri, mizanpajı, kendine özgü stili  ve üslubu var. Dolayısıyla keyifle okuyorum. Today’s Zaman’ı da çok yakından takip ediyorum. Hem yurt içinde hem yurt dışında güncel konulara değinerek fark yaratıyor. Bence her üründe olduğu gibi fark yaratacak bir şey yapmak lazım. Kendini rakiplerine göre ayrıştıran birçok yönü var. Özellikle bu işi de diğer yayınlara göre bir farklılıkla yapıyor. Dağıtım sistemini çok akıllıca kullanması ve geniş kitlelere ulaştırması zaten yayıncılıkta bir numara olduğunu gösteriyor.  Türkiye büyüdükçe bizlerden sonraki nesillere şans olacak.

Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent  Eczacıbaşı: Çok başarılı bir kuruluş, yükselen bir çizgi sergiledi. Her bakımdan okurların güvenini kazandı ve bunun ödülünü de rakamlara yansıtmasını bildi. 25 yıl kurumların geçmişinde önemli bir süre. Ülkemiz, özel kurumların uzun geçmişe sahip olduğu bir ülke değil. Bu nedenle Zaman’ın 25 yılı kutluyor olması son derece önemli bir süreç. Aynı çizgide başarılarını sürdüreceğine inanıyorum. Zaman 25. yıl fotoğraf etkinliklerini de çok beğendim. Fotoğrafla da yakından ilgiliyim. Bu konuda da tebrik ediyorum. Fotoğraf projesini de başarılı buldum.

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin: Zaman deyince herkesin aklına bir şey gelir. Ben Zaman ilk çıktığında ‘Avukatınız Zaman’ köşesini düzenliyordum. O zaman Ankara hukuk fakültesini yeni bitirmiştim. Benim için başlangıcında öyle önemli bir yeri var Zaman’ın. Ama daha sonra takip ettiğimiz çok entelektüel derinliği olan, gerçekten gazete okunması gerektiğinde rahatlıkla okunabilecek bir gazete. Artık bir milyona ulaştı büyük bir tirajı var. Önemli bir misyonu yerine getiriyor. Bir de doğruları sürekli söylemek çok kolay bir iş değil, hele ki gazetecilikte! Kutluyorum, nice 25 yıllara.

Habertürk Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni Yiğit Bulut: Zaman gazetesinin özellikle son yıllardaki performansı çok etkileyici. Türkiye de medya sektöründe yanlış bir inanış vardı yeni oyuncuların giremeyeceğine dair. 25 yıl aslında bir gazete için çok kısa bir süre ve Zaman’ın bu süre zarfında geldiği nokta çok etkileyici. Zaman gazetesinin benim için bir özelliği daha var. Her sesin ve    her rengin bulunduğu bir mozaik gibi. Dolayısıyla tek taraflı bir gazete değil. Ayrıca gazetede tezi ve anti tezi bulmak mümkün sentezi kendi buluyor. Sabah okuduğum ilk gazetelerden birisi. Bunu yürekten söylüyorum ki karşıt görüşlerin olması, aynı anda birkaç görüşü farklı yönleriyle görebilmesi bir gazete okuyucusu açısından çok büyük bir avantaj. Bu gün Avrupa da bile gazete satışları düşerken zaman gazetesinin tirajında bu noktaya gelmesi çok büyük bir olay.

DİĞER HABERLER
Mustafa Kemal’in 19 Mayıs kararlılığı…

Galatasaray Spor Kulübü Eski Başkanı ve işadamı Adnan Polat: Okuduğum günlük gazeteler arasında zaman gazetesi de yer alıyor. Zamanı ilk tanıdığım vakit 1991’di. O zamandan beri takip ediyorum. Özellikle habercilik ve yorumları, eleştirileri kendi liginde kaliteli olduğunu düşünüyorum. 90’ların başında 25 bin tirajı vardı. Şimdi bir milyona yaklaştı. Emeği geçen herkesi kutluyorum. İyi bir ürün çıkardılar. İnşallah gelişerek varlığını sürdürür.

Hürriyet Gazetesi Yazarı Ertuğrul Özkök: Zaman 25 yıldır gerek teknik gerek estetik gerekse içerik bakımından çok güzel şeyler yaptı. Zaten mesleğin güzelliği de buradan geliyor. Zaman gazetesine nice yıllar diliyorum.

Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Karaalioğlu: Ben gazeteciliğe Zaman Gazetesi’nde başladım. Bu yüzden kendi gazetemin 25. Yıl dönümünü kutluyor gibiyim.

Medya Derneği Başkanı Karikatürist Salih Memecan: Zaman Gazetesi gerek abonelik sistemi gerekse sayfa dizaynı olarak basında birçok konuda öncülük yapan bir gazetedir.

Kurtlar Vadisi senaristi Bahadır Özdener: “Farklı gözlerle farklı bakış açılarına her zaman ihtiyaç var. Zaman bize bu anlamda 25 yıldır hizmet veriyor. Türkiye de farklı bakış açılarının yeşermesi ve kurumsallaşması çok önemli. Önümüzdeki 25 yıl içinde farklı bakış açıları aynı Zaman gibi yeşerecek ve kurumsallaşacak.

Taraf Gazetesi Yazarı Mehmet Baransu: Ben daha önce Aksiyon dergisinde çalıştım bu nedenle Zaman benim için Aksiyon’dan farklı değil. Zaman’ı bir gazetenin dışında bir mektep ve bir üniversite olarak görüyorum. Bugün piyasada birçok isim var Zaman’dan yetişen ve şu an önemli noktalarda bulunan. Haber müdürleri, yayın yönetmenleri, köşe yazarları, editörler ve fotoğrafçılar… Yani bir gazetenin bütün birimlerinde olabilecek tüm insanları yetiştirdi ve buna devam ediyor. 25 yılda iki jenerasyon yetiştirdi. Türk demokrasisi adına birçok şeye imza attı. Özellikle 28 Şubat sürecinde bunu daha iyi gösterdi. Zaman demokrasinin kazanılmasında önemli rol oynadı.


1 Aralık 2011. 12:35
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x