“Zayıf piliçleri şişiriyorlar ” Haberine  Kanatlı Sektörü Tepkili


aaaaa

 

 

Doğan Haber Ajansı tarafından servis edilen “Zayıf piliçleri şişiriyorlar ” haberine Türk kanatlı sektöründen büyük tepki geldi.

 

 

Zayıf ve et oranı düşük piliçlerin enjeksiyon ile şişirilerek tüketicilere sunulduğu haberinin aslında ekonomik ömrünü tüketmiş çıkma yumurta tavuğu olduğu belirtildi.

 

 

BU PİLİÇLER YEM FABRİKALARINA GİDİYOR

 

Bilindiği gibi ekonomik ömrünü tükettiği gereksinimi ile kesilerek çok ucuz bir fiyatla yem fabrikalarına gönderilen piliçlerin ülkemizde de pazar ve bazı kasaplarda “Köy Tavuğu” diye pazarlanmasının büyük sahtecilik olduğunu söyleyen kanatlı sektörü temsilcileri “Bu piliçlerin tüketiciye sunulması doğru olmaz Zira ekonomik ömrünü tüketmiş piliçler çok zayıf oldukları ve et oranları az olduğu için pazarda alıcı bulamazlar.Bunlar çoğunlukla yem fabrikalarına çok ucuz fiyatlarla pazarlanır.Haberlerde gösterilen piliçlerinde çıkma yumurta tavuğu olduğu belirgin bir biçimde görülmektedir” denildi.

 

 

 

Sosyal medyada büyük ilgi gören haber DHA tarafından şu bilgilerle aktarıldı.

sisirilmis-pilicler-dehsete-dusurdu-DHA-67b283ca2a17d8ff4732de6732524f43-2-t

“Zayıf piliçleri şişiriyorlar “

 

 

Şişirilmiş piliç görüntülerinin ardından birçok çiftliğe operasyon yapıldı.

 

 

Bir amatör kamera tarafından çekilen şişirilmiş piliçler, Avrupalı tüketicileri dehşete düşürdü.

 

 

“Zayıf piliçler 10 saniyede nasıl besili piliç yapılır” başlıklı video sosyal medyada büyük yankı buldu.

 

 

Bir piliç üreticisinin çifliğindeki çelimsiz piliçlere özel bir aletle, sıvı mı hava mı olduğu belli olmayan bir şey enjekte ederek şişmanlatması görüntüleri kafalarda soru işareti bıraktı.

 

 

Bu piliçlerin çoğunun Avrupa’daki önemli süper marketlerde tüketiciye sunulduğunu hatırlatan yetkililer, bu olayın yasadışı olduğunun altını çizdiler.

 

 

Tüketicilerin süper marketlerden satın aldığı piliçlere dikkat etmesini tavsiye eden uzmanlar, bu görüntülerin ortaya çıkmasının ardından çok sayıdaki besi çifliğine operasyon yapıldığına dikkat çekti.

 

DHA

 

Bu konu ile ilgili çıkan haberimiz için lütfen tıklayınız..

 

https://www.ciftlikdergisi.com.tr/cakma-koy-yumurtasi-uyarisi.html


Yazan - 19 Ekim 2014. Kategori MANŞET, KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x