‘Zehirli gaz bulutları Türkiye’ye girmeden yön değiştirdi’


20161028_2_19815701_15464710_web

Fırat Üniversitesi İnsani ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şengün, Musul’un güneyinde bulunan kükürt üretim tesislerinin ateşe verilmesi sonucu oluşan zehirli gazların Türkiye’ye girmeden yön değiştirdiğini öne sürdü.

 

 

 

ELAZIĞ (AA) – Fırat Üniversitesi (FÜ) İnsani ve Sosyal Bilimler Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Taner Şengün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Musul’un güneyindeki kükürt üretim tesislerinin ateşe verilmesi sonucu oluşan zehirli gazların Türkiye’yi etkileyeceği yönündeki iddiaların Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşayan vatandaşlarda endişeye neden olduğunu belirtti.

 

 

 

“Meteorolojinin hareketli uydu ve radar görüntüleri ışığında görülüyor ki; bugün ve yarın Musul’dan gelmesi beklenen zehirli gaz bulutları Türkiye’ye girmeden yön değiştirdi.” diyen Şengün, sadece Suriye üzerinden Mardin, Şırnak ve Hakkari’ye doğru bir hava hareketliliği olduğunun gözlendiğini kaydetti.

 

 

 

Şengün, bu nedenle Musul üzerinden gelen zehirli gaz taşınımının çok endişe edilecek bir durum oluşturmayacağının görüldüğüne ifade ederek, “Musul’un güneyindeki tesiste bulunan yangının yüzde 80-90 oranında söndürüldüğü bilinmektedir.” diye konuştu.


Yazan - 28 Ekim 2016. Kategori MANŞET, SAĞLIK, DÜNYA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x