Zeki Alasya hayatını kaybetti


11203050_943312049043775_1066670272042853813_n

 

 

 

Tiyatro ve sinema sanatçısı Zeki Alasya, tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

 

Usta tiyarto ve sinema sanatçısı Zeki Alasya, karaciğer hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti.

 

Koç Üniversitesi hastanesinden yapılan açıklamada bir süredir tedavi gören ünlü sanatçının Karaciğer hastalığı sebebiyle hayatını kaybettiği bildirildi.

 

22 Nisan 2015 tarihinde hastaneye kaldırılan Zeki Alasya’nın doktor kontrolünde tedavisi sürüyordu. Hastaneden yapılan açıklamada bu sabah 10.32’de hayatını kaybettiği bildirildi.

 

Türk sinemasına damgasını vuran ünlü sanatçı rol aldığı filmler ile toplumun her kesiminin sevgisini kazanmıştı.

 

Yakın tarihte, Can, Oyun Bitti gibi projelerle seyircinin karşısına çıkmıştı.

 

Halit Akçatepe, Kemal Sunal, Metin Akpınar gibi önemli isimlerle bir çok projede yer almıştı.

 

1943 doğumlu sanatçı 72 yaşındaydı.

 

Toplumun her kesimin sevgisinin kazandı

 

Türk sinemasına damgasını vuran ünlü sanatçı rol aldığı filmler ile toplumun her kesiminin sevgisini kazanmıştı. Yakın tarihte, Can, Oyun Bitti gibi projelerle seyircinin karşısına çıkmıştı. Halit Akçatepe, Kemal Sunal, Metin Akpınar gibi önemli isimlerle birçok projede yer almıştı. Zeki Alasya, aynı zamanda Devlet Sanatçısı unvanına da değer görülmüştü.

DİĞER HABERLER
Makarna şişmanlatmıyor

432487

“Çocuk gibi kalbi vardı”

 

Zeki Alasya’nın sanatçı arkadaşlarından Hülya Koçyiğit, Türkiye’nin önemli bir sanat adamını kaybettiğini belirterek, şunları söyledi:

 

“Zeki Alasya, uzun yıllar eğitimci olarak da görev aldı. Birçok sanatçı yetiştirdi. Çocuk gibi kalbi vardı ve mutluluk yayardı. Onu hep güzel hatırlayacağız. Çok erken bir kayıp, yeri doldurulmayacak bir sanatçı. Birçok yeni sanatçı yetişiyor ama gidenlerin yeri hiçbir zaman doldurulmuyor. Tüm sevenlerine sabır diliyorum. Bizi güldüren, düşündüren biriydi. Sadece bir aktör değildi. Zeki, ülkesini seven, tüm sosyal konuların kendine dert edinen ve insanlara hep yakın olan bir kişiliğe sahipti. Kalbini herkese açardı. Sevenlerine sabır diliyorum.”

 

Cumhurbaşkanı’ndan başsağlığı mesajı

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başsağlığı mesajı: “Kıymetli sanatçımıza rahmet niyaz ediyor, ailesine, sevenlerine, sanat dünyamıza baş sağlığı diliyorum”

 

 

ZEKİ ALASYA KİMDİR?

 

Aslen Kıbrıslı olan ve 18 Nisan 1943 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Zeki Alasya, Türk sinemasının da unutulmaz isimlerinden biri oldu. Tiyatro, sinema ve yönetmen olan Zeki Alasya, tam adıyla Zeki Şenol Alasya, Robert Koleji’nin orta bölümünden mezun oldu. Zeki Alasya’nın sanat hayatı ise 1959’da MTTB (Millî Türk Talebe Birliği) tiyatrosunda amatör olarak başladı. Aynı yerde belli bir süre dekoratörlük ve rehberlik de yaptı. Sanatçı ilk profesyonel oyunculuğa 1964 yılında Arena Tiyatrosu’nda başladı. O dönemde Mister Nato, Kargalar Okulu, Şampanya ve Viski gibi oyunlarda rol alarak, kariyerini güçlendirdi.

DİĞER HABERLER
ETBİR'de yeniden Ahmet Yücesan…

 

Devlet Sanatçısı unvanı aldı

 

Sanatçı, 1967’de Haldun Taner, Metin Akpınar ve Ahmet Gülhan ile birlikte Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nun kurucuları arasında yer aldı. Bu topluluğun tüm oyunlarında oyuncu, yazar, yönetmen olarak çalıştı. Filmlerde rol almaya ise 1972’de başladı. O yılarda Metin Akpınar ile birlikte Türk sinemasında yeni bir ikili oluşturarak, Türk toplumunun sevgisini kazandı. Zeki Alasya ve Metin Akpınar, 37 yıl boyunca birçok filmde beraber yer aldı. 1977’de de yönetmenlik yapmaya başladı. Yönettiği filmlerin çoğunda oyuncu olarak yer aldı. Sinemaya uzun süre ara verdikten sonra son filmi olan “Güle Güle”de oynadı. 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı. 2010 Yılında Altın Portakal Yaşam Boyu Onur Ödülü’ne değer görüldü.

 

Birçok karaktere hayat verdi

 

Zeki Alasya, profesyonel olarak başladığı sanat hayatında birçok karaktere de hayat verdi. Sanatçı, Salak Milyoner, Köyden İndim Şehire, Güler Misin Ağlar Mısın, Nereye Bakıyor Bu Adamlar, Hasip ile Nasip gibi filmleriyle tanındı. İlk yönetmenlik deneyimini de yaşadığı kariyerinde önemli yere sahip 1977 ve sonrası filmleri olan Aslan Bacanak, Sivri Akıllılar, Caferin Çilesi, Petrol Kralları, Doktor, Köşe Kapmaca, Vay Başımıza Gelenler ve Elveda Dostum yer aldı. Akasya Durağı dizisinde Nuri Baba karakterini canlandıran sanatçı, son olarak Küçük Ağa dizisinde Mehmet Ağa karakterini canlandırmıştı.

DİĞER HABERLER
Nazif Akfırat Ameliyat Oldu

8 Mayıs 2015. 13:10
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x