Zeybekci: Yumurta krizi Türkiye için fırsat


 

 

 

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, son dönemde gündemde olan ‘faiz’ konusu, makroekonomik veriler ve Avrupa’daki yumurta krizine değindi. Zeybekci ayrıca otomotiv sektöründe 2 önemli markanın en önemli üretim üssü olmayı planladıklarını bildirdi.

 

Zeybekci, A Haber televizyonunda katıldığı canlı yayında, “Haziran’da işsizliğin tek haneye düşmesini bekliyoruz. Hedefimiz bunun kalıcı bir şekilde yüzde 10’un altında tek haneli rakamlarda kalması” dedi.

 

“Üçüncü çeyrekte 2016’daki eksi büyümenin de baz etkisiyle yüzde 7’nin oldukça üzerinde bir büyüme, yüzde 7.5 belki biraz daha geçebiliriz. 2017’de yüzde 6’yı konuşan bir büyüme olabilir” değerlendirmesini yapan Zeybekci, “Bu yıl yüzde 6 ve üzerinde büyüme ortalamasına giderken, faizleri ve enflasyonu yükseltmeden bunu yapabileceğimizi göstereceğiz. Bu sene içinde yıl sonuna doğru enflasyonda da tek hanede makul bir seviyeye gelmek hedefimiz” diye konuştu.

 

Bakan Zeybekci, ‘faiz’ konusunda şunları söyledi “Enflasyonla ilgili olumlu sonuçlar, tek hanede kalıcı hale gelmemiz, istihdamla ilgili olumlu sonuçlar almamız ve ikinci çeyrek büyümesinde de cesaret veren bir sonuç çıktığında Türkiye’de faizin önce fiili olarak piyasada, pazarlarda kendiliğinden aşağı gelmeye başladığını göreceğiz. Bu yönlenmeyi hızlandırmak da TCMB’ye düşecektir. Mevcut faiz seviyeleri yatırımları destekleyen bir faiz oranı değildir, bunu aşağı çekmek lazım”

 

Yumurta krizi Türkiye için fırsat

 

Zeybekci, “Avrupa’daki yumurta krizi Türkiye için bir fırsat; Türkiye’de yumurta ve tavuk etinde ihracat ve satışla ilgili bir sıkıntı yok” açıklamasını yaptı.

 

 

 

Otomotivde iki markanın en önemli üretim üslerinden biri haline gelmek hedefinde olduklarını söyleyen Zeybekci, “Bu konuda sonbaharda güzel haberler olacaktır. Biri geniş bir ticari modelini burada yapacak, dünyada merkezi haline getirecek; bir tanesi de binek araçlarda…” bilgisini paylaştı.

 

Almanya ile siyasi kriz

 

Almanya ile son dönemdeki bazı gelişmeleri yorumlayan Zeybekci, “Hiç etkilenmiyoruz desek yanlış olur” dedi.


Yazan - 16 Ağustos 2017. Kategori MANŞET, KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x