“Zeytin üreticisi 21 milyon TL kaynağı kullanamadı”


Bursa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Doğan, çiftçileri bilgilendirmeyi çok önemsediklerini kaydederek, “Evrak kayıtın dışında iş yapmadan yerinde oturan bir oda olmayacağız. Geçmiş dönemde bilgilendirme eksikliği sebebiyle devletin zeytin üreticisine ayırdığı 30 milyon TL’nin sadece 9 milyon TL’si kullandırılabildi. Yerinde oturan ziraat odasının çiftçiye faturası 21 milyon TL oldu” dedi. 

(İHA) – Bursa Ziraat Odası Tarım İl Müdürlüğü’nün Valilik ve İl Genel Meclisiyle birlikte kamu kurumları arasındaki hizmet odaklarından birisi olduğunu kaydeden Ahmet Doğan, “Ziraat alanında çiftçilerimizin güncel olarak yaşadığı çoğu sıkıntının anlık müdahalelerle kronikleşmeden çözüme kavuşturulacaktır. Bursa Ziraat Odası olarak bu konuda proaktif bir çalışma metodu sergileyeceğiz. En önemli görevlerimizin başında, çiftçilerimizin devletimizin hayata geçirdiği destekleme ve yardımlardan haberdar edilmesi geliyor. Geçmiş dönemde ziraat odası tarafından yapılması gereken bilgilendirmelerin eksikliği yüzünden zeytin hasadında yaşanan yüzde 70’e varan rekolte düşüklüğüne karşı Bursa’ya ayrılan 30 milyon TL’lik kaynağın sadece 9 milyon TL’si çiftçilerimiz tarafından kullanılabildi. Ayrılan kaynağın geri kalanının kullanılamamasının en önemli sebebi, çiftçilerimizin bilgilendirilmemesidir. Çiftçimizin en önemli bilgi kaynağı olacağız. Ben ve yönetim kurulu üyelerimiz yerinde oturan ziraat odasının çiftçiye daha fazla zarar vermesini istemediğimiz için göreve talip olduk. Şimdi de eleştirdiklerimizin durumuna düşmemek için var gücümüzle çalışacağız” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
Samsun Tarım Fuarı

Bursa İl Tarım Müdürü Kasım Piral ise, “Bursa Ziraat Odası ile de samimiyet, hoşgörü ve eş güdümle çalışarak Bursa çiftçilerine hizmet edeceğiz” dedi.

Zeytinyağında kavga bitmiyor

Zeytin ağacı varlığını hızla arttıran Türkiye, zeytinyağında tartışmalardan uzak duramıyor. 
 
İhracatçılarla Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) ve Tarım Satış Kooperatifleri Birliği arasında yıllardır devam eden çekişme, sektöre zarar vermeye başladı. Bu kuruluşlar, zeytinyağının ihracat miktarı konusunda bile anlaşamıyor.

Türkiye, son yıllarda zeytin ağacı varlığını teşviklerle 170 milyon adedin üzerine çıkardı. Yeni fidanlar, ülkeyi ağaç varlığında İspanya’dan sonra ikinci büyük üretici konumuna getirdi. 2004-2005 sezonunda 92 bin ton olan zeytinyağı ihracatı, son beş sezonda sürekli düşerek 2009-2010 döneminde 23 bin 199 tona geriledi. UZZK Başkanı Mustafa Tan’ın, “Sadece dökme zeytinyağı ihracatı geriliyor, ambalajlı zeytinyağı ihracatı düşmüyor.” açıklaması, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği’nin tepkisini çekti. Birlik Yönetim Kurulu, zeytinyağı ihracatının son yıllarda UZZK ve Tarım Satış Kooperatifleri Birliği’nin sektöre zarar veren politikaları sebebiyle gerilediğini belirtti: “Türkiye’de 2010-2011 sezonu zeytinyağı ihracatının başladığı 1 Kasım 2010 tarihinden 28 Şubat 2011 tarihine kadar geçen dört aylık dönemde, ambalajlı zeytinyağı ihracatı 4 bin 475 ton olmuştur. Geçen sezonun aynı döneminde ise 7 bin 377 tondu. Ambalajlı zeytinyağı ihracatının yüzde 40 oranında gerilediği bir ortamda UZZK Başkanı Tan’ın bu açıklamasını anlamak mümkün değildir.”

DİĞER HABERLER
Tarımsal Ormancılık ile Toprak Rehabilitasyonu

Türkiye, yeni ağaçların meyve vermesiyle yakın gelecekte zeytin ve zeytinyağında önemli bir rekolteye sahip olacak. İhracatçılar, her yıl artan üretim için şimdiden pazar bulunması gerektiğine dikkat çekerek, rekoltenin az olduğu yıllarda Dahilde İşleme Rejimi (DİR) kapsamında ithalata izin verilmesini talep ediyor. UZZK ve Tarım Satış Kooperatifleri ise DİR’in fiyatı düşüreceğini belirterek karşı çıkıyor. İhracatçılar, yakın gelecekte artacak rekoltenin pazarlanacağı yerlerin akşamdan sabaha kazanılmasının mümkün olmadığına işaret ederek, “Son üç yıldır zeytinyağında Türk markalarının birçoğu, dünya pazarlarındaki yerlerini zaten kaybetmiş durumdadır. Beş yıl kadar önce Kanada’nın büyük zincir marketlerinde en az altı yedi Türk markası boy gösterirken şimdi bir tane bile kalmamıştır.” diyor.

İHRACATI DÜŞEN TEK SEKTÖR ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI

Türkiye’nin 2004-2005 sezonunda 21 bin 596 ton olan ambalajlı zeytinyağı ihracatı, bir sonraki sezonda 11 bin 324 tona geriledi. 2006-2007’de 15 bin 468, 2008-2009’da 16 bin 560, 2009-2010’da ise 14 bin 31 ton ambalajlı zeytinyağı ihracatı yapıldı. 2010-2011 sezonunun ilk çeyreğinde ise yüzde 40 gerilemeyle 4 bin 163 tona düştü.CİHAN


7 Mart 2011. 09:28
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x