Ziraat Bankası Girişimci KOBİ’leri Leasing Yoluyla Destekliyor


 

Ziraat Bankası Girişimci KOBİ’leri Leasing Yoluyla Destekliyor

 

Ziraat Bankası, Girişimci KOBİ’leri leasing yoluyla desteklemek amacıyla Dünya Bankası’ndan sağladığı toplam 300 milyon USD tutarlı 30 yıl vadeli kaynağından  60 milyon USD’lik bir dilimini daha çekti.

 

Banka, Dünya Bankası’ndan temin edilen bu kaynağa kendi kaynaklarından %25 ilave ederek Girişimci KOBİ’lerin finansman ihtiyaçlarını karşılamak üzere leasing firmalarına kredi kullandırırken Leasing şirketleri ise Ziraat Bankası’ndan temin ettikleri bu kredileri müşterilerine kullandırarak Girişimci KOBİ’lerin yatırımlarını finanse etmekte.

 

Konuya ilişkin açıklama yapan Ziraat Bankası Hazine ve Uluslararası Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Bilgehan Kuru, “Bu kapsamda sağladığımız 300 milyon USD’lik kaynağın daha önce çekilen kısmı yine leasing yoluyla başarılı bir şekilde koşulları karşılayan Girişimci KOBİ’lere kullandırıldı. 60 milyon USD’lik bu yeni dilimle birlikte proje kapsamında çektiğimiz tutar, 250 milyon USD’ye ulaştı” dedi.

 

Ziraat Bankası’nın,  istihdam sağlayan ve üretimleriyle cari açığın azaltılmasına katkı sağlayan sektör ve iş kolları başta olmak üzere ekonominin finansman ihtiyacını karşılamaya devam ettiğini belirten Kuru, Dünya Bankası ve diğer uluslararası finans kuruluşlarından sağlanan kaynakların toplam 2 milyar USD’ye ulaştığını ifade etti.

 

Kuru, açıklamasını şöyle tamamladı: “Ağırlıklı olarak Girişimci KOBİ’leri finanse etmek için yurt dışından sağlamaya devam ettiğimiz diğer fonlar ve tamamını Girişimci KOBİ yatırımlarının finansmanı için kullandırdığımız Dünya Bankası kaynaklı bu kredi yoluyla, ekonominin üretici kesimine ve leasing sektörüne katkı sağlamaya ve aynı zamanda ülke ekonomisinin ivme kazanan büyümesini desteklemeye devam ediyoruz. Ülkemizin güçlü makroekonomik görünümü, Bankamız ve ülkemize duyulan güven sayesinde, benzer türde uygun kredi koşullarına sahip yurt dışı kaynakları sağlamayı sürdüreceğiz.”

 

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ZİRAAT BANKASI

Genel Müdürlüğü

 


Yazan - 18 Ekim 2017. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x