Ziraat Mühendisi ve Veteriner Hekimleri Masa başı İçin Almıyoruz


Tarım Bakanı Mehdi Eker: Biz ziraat mühendisi ve veteriner hekimi kravat takıp kent merkezinde masa başında otursun diye almıyoruz

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, bakanlığa bin 700 personel alınacağını, bunlar arasında sosyologların da bulunacağını belirterek, ”Bir sosyolog gözü ile bu sektörü analiz edecek bir bakış açısına ihtiyaç var. Her ile en az bir sosyolog atayacağız” dedi.

Bakan Eker, Diyarbakır Tarım İl Müdürlüğü’nce ”Netcad Kampüs Eğitimi” alan 114 personel için düzenlenen sertifika töreninde, iktisadi bir faaliyet olan tarımı, gelişen teknoloji ile buluşturmanın önemli olduğunu söyledi.
 
Dünyadaki bütün üreticilerin rakipleri, bütün tüketicilerin de müşteri olduğunu kaydeden Eker, ancak bu perspektif ile Türkiye’de tarım sektörünün kendi avantajları için gıda üreten bir sektör olmanın yanında, dünya pazarlarına ürün satan bir sektör haline dönüştürebileceğini belirtti.
 
Tarım Bakanlığına en son kendilerinden önce 1989 yılında toplu eleman alımı yapıldığını hatırlatan Eker, bu dönemde 14 bin 750 teknik eleman aldıklarını kaydetti. ÖSYM’ye bir yazı yazdığını dile getiren Eker, “İllerin ihtiyaçlarına göre çeşitli branşlarda bin 700 kişi alıyoruz. Artık sadece harita mühendisi veya diğer mühendisleri çalıştırmıyoruz. Bin 700 kişi içinde sosyologlar da alıyoruz. Çünkü kırsal sosyolojiyi bilmeniz tarımda çalışan insanların sosyal ilişkileri, sosyal hayatı, toplumsal sorunlar bakımından önemli. Her ile en az bir sosyolog atayacağız” diye konuştu.
 
Mart ya da Nisan ayında Tarımsal Yayımı Geliştirme Projesi (TARGEL) kapsamında 2 bin 500 kişinin daha alınacağını belirten Eker, bu alımla birlikte TARGEL personeli sayısının 7 bin 500 kişi olacağını dile getirdi.
 
Eker, “Biz ziraat mühendisi ve veteriner hekimi kravat takıp kent merkezinde masa başında otursun diye almıyoruz. Tarlada, merada, bağda, bahçede, çayırda çiftçi ile birlikte yaşayacak. Ona yol gösterecek. Ona yaptığı üretimin önemini anlatacak. Tarım danışmanı çiftçiye az maliyetle nasıl verim artışı sağlayacağını anlatacak. Masa başında mesai saati ile çalışarak tarım kalkınmaz” diye konuştu” dedi

Konuşmaların ardından Eker, Netcad eğitim alan Tarım İl Müdürlüğünden 114 kursiyere sertifika ve diz üstü bilgisayar verdi.Törenin ardından Eker, Kaplan Düğün Salonu’nda yeğeni Feride Eker ile İlyas Şahin’in nikah törenine katıldı.

Törende yeğeninin nikah şahidi olan Eker, evlilik cüzdanı verdiği yeğeni ve eşi İlyas’a “iki cihanda saadet” dileyerek, “Başbakanımızın her nikah merasiminde dilediği gibi ben de size en az 3 çocuk sahibi olmanızı tavsiye ediyorum” dedi

İLK HAYVANCILIK OSB’Sİ DİYARBAKIR’A

Türkiye’nin ilk Organize Hayvancılık Bölgesi’nin (OHB) 19 Martta hizmete açılacak
Yapımı devam eden OHB’de incelemelerde bulunan Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır’da kurulacak olan OHB sayesinde bölgedeki tarım ve hayvancılığı harekete geçireceklerini belirtti.

OHB’nin hizmete girmesi için çalışmaların hızla devam ettiğini, alt yapı işlerinin tamamlandığını anlatan Bakan Eker, başlangıç olarak 15 bin büyükbaş hayvan besisine uygun yapıldığını, daha sonra kapasitesinin 20 bine kadar çıkarabileceğini kaydetti.aa


29 Ocak 2011. 23:56
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x