Ziraat Odalarına Atanacak Danışmanların Maaşı Bakanlıktan


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Türkiye’de 81 ilin ziraat odalarına danışman atanacağını ve maaşının da bakanlık tarafından karşılanacağını söyledi.   Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Türkiye’de 81 ilin ziraat odalarına danışman atanacağını ve maaşının da bakanlık tarafından karşılanacağını söyledi.

Sakarya Elmas Garden Hotel’de gerçekleştirilen Türkiye Ziraat Odaları Birliği Marmara Bölge Toplantısı’nda konuşan Eker, Türkiye’nin çağın ihtiyaçlarının gerektirdiği donanıma, teçhizata, altyapıya sahip olması gerektiğini söyledi.

İl ve ilçelerdeki ziraat odalarının bu anlayışla yenilenmesi gerektiğini belirten Eker, “Bir zihniyet değişimi gerçekleşmesi lazım. Hep beraber tarım sektörünü daha iyi bir noktaya getirelim. Tarım meselelerini doğru analiz edelim ve daha etkin çözümler ortaya kolayım. Buna ihtiyacımız var. 40 yıl önceki yaklaşımla bu mesleği tarım sektörünü dünya ülkeleriyle rekabet edebilecek noktaya taşımamız zorlaşır.” dedi.

Eskiden bakanlığın köylerde ziraat mühendisi ve veteriner hekimler görevlendirdiği ve bunların kravat takıp beyaz gömlek giyerek masa başında oturduklarına dikkat çeken Eker, “Çiftçi buraya ya gelebilir ya gelemezdi. ya yolunu bulur ya bulamazdı. Gelseler ne diyeceğini, ne söyleyeceğini, nasıl karşılanacağını bilemez bunun endişesini taşırdı. Eğer biz veteriner hekimleri ve ziraat mühendislerini böyle asık suratlı, ciddi devlet görevlisi olarak görürsek inanın ondan hizmet elde edemeyiz. Geçmişte de edemedik.” dedi.

Bunun için şu anda 7 bin 500 ziraat mühendisi ve veteriner hekimin köylerde görevli olduğunu, bunların bakanlığın personeli olduğunu dile getiren Eker, “2 bin 500 kişi daha almayı planlıyoruz inşallah bu yıl içinde. Sayıyı 10 bine çıkaracağız. 10 bine çıkardığımızda Türkiye’deki zirai üretim kabiliyeti, kapasitesi, potansiyeli olan bütün köyler ki 33-34 bin civarında bunların hepsinin, bu hizmetlerden istifade etmeleri imkan dahiline girmiş olacak.” diye konuştu.

TARIM DANIŞMANLARININ BİRİ ZİRAAT ODALARINDA ÇALIŞACAK

Her ilde bulunan danışmanlardan birini ziraat odalarında görevlendireceklerini vurgulayan Eker, bu danışmanların maaşının da bakanlık tarafından karşılanacağını kaydetti.

Eker, şu bilgileri verdi: “Bu danışmanların il içindeki mesaisini ziraat odaları belirleyecek. Merkez ilçede mi başka ilçede mi görevlendirecek buna ziraat odaları kendi karar verecek. 81 vilayet, 81 danışmanı size görevlendireceğim. Bunu özellikle bilmenizi istiyorum. O arkadaşımız da o ilimizdeki ziraat odalarından istifade edecek. Maaşını da biz vereceğiz. Bakanlığın personeli olacak ama her gün 8 saat mesaisini ziraat odasına, oraya gelen çiftçiye hizmet üretecek. Bu da sonuçta çiftçiye verilecek bir hizmettir. Kanaatimce çok etkili olabilecek. İyi doğru kullanıldığı takdirde çok etkili olabilecek bir hizmettir. Çünkü çiftçilerin örgütlenmelerine önem veriyoruz.”

Temel sorunlarımızı çözme konusunda bir irade ortaya koyduklarını anlatan Eker, bunlardan birisinin miras yoluyla tarım arazilerinin bölünmesinin önüne geçmek olduğunu vurguladı.

Bununla ilgili bir düzenleme yaptıklarına işaret eden Eker, şöyle konuştu: “Bu bizim için şu anda en acil ve üzerinde en çok çalıştığımız konu. Hükümetimizin programında ve acil eylem planında var. Onun çalışmasını yapıyoruz, bir noktayla getirdik. Geçen hafta 270 sektör paydaşıyla çalıştay yaptık. Şu anda 50 bin kişiyle anket çalışması yapılıyor. Kim bu 50 bin kişi? Muhtarlarımız, üreticilerimiz, çiftçilerimiz, tedarik sektörü, sanayi sektörü, meslek kuruluşları, üniversiteler kısaca tarım sektörünün tüm paydaşları. 50 bin kişiyle yüz yüze ayrıntılı bir anket yapıyoruz.”

“TARIM ARAZİLERİNİN BÖLÜNMESİNİ ENGELLEYECEĞİZ”

İsviçre Medeni Kanunu’ndan alınan uygulamaya göre tarım arazilerini aynı bir para ve eşya gibi değerlendirip babadan evlada geçerken bunun bölünmesine ve parçalanmasına imkan veren bir kanun yapıldığına vurgu yapan Eker, “Bu kanunla arazilerimiz parçalanmış. Türkiye’de 3 milyon 100 bin tarım işletmesi var. Ortalama bir işletme 60 dönüm, bu çok küçük bir parça. 60 dönüm de tek parça değil, 7 parça. Bir işletme 7 ayrı parselden oluyor. 22 milyon parsel tarım arazisi var. Bu sebeple rekabet ediyoruz bazı ülkelerle. Bir kaç tanesini söyleyeceğim. İngiltere 540 dönüm, ortalama işletme. Bizim ki kaç? 60. Almanya’da 530 dönüm; Fransa 500 küsur dönüm, bize en yakın İspanya’da 240 dönüm, bir işletme.. Bizimkinin 4 katı.” diye konuştu.

Arazi toplulaştırmasına hükümet olarak çok önem verdiklerini kaydeden Eker, “Bir yandan toplulaştırırken diğer yandan da bölünme devam ediyor. Bu olmaz. Onun için diyoruz ki bölünmeyi durduralım, toplulaştıralım. 4 milyon hektar alan hükümetimiz döneminde yapıldı. 1 milyon daha yapıyoruz şu anda. Hedefimiz yılda 1 milyon hektar arazi toplulaştırması yapmak. 61 yılında Türkiye arazi toplulaştırma çalışmalarına başlamış, 2002 yılına kadar sadece 450 bin hektar alanda toplulaştırma yapmış, yılda 10 bin hektar. Biz ne yapıyoruz, yılda 1 milyon hektar.” şeklinde konuştu.

“ET BALIK KURUMU, ET VE SÜTE MÜDAHALE KURUMU HALİNE GETİRİLECEK”

Bakan Eker, Et Balık Kurumu’nu yeni bir yapıyla sütü de içine almak suretiyle ‘Et ve Süt Müdahale Kurumu’ haline getirme kararlılığında olduklarının altını çizdi. Eker, şunları kaydetti: “Şu anda bunun çalışmasını tamamladık. Bu da sanıyorum ilk Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısına gelecek. Orada bunun ne şekilde olacağı, kanunla mı Bakanlar Kurulu kararıyla mı, mevzuat olarak nasıl bir imkan var, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’ndaki ekonomi yönetimiyle de paylaşıp kararımızı verip uygulamaya koyacağız. Buradaki hedefimiz şu. Süt, fiyat düştüğü zaman bu kurum üretici lehine müdahale edecek, sütü toplayacak, süt tozu yapacak, her neyse… Arz yükseldiği zaman da sanayici lehine bu defa süt tozu yapılmış olanı piyasaya sunmak suretiyle sanayicinin ve tüketicinin lehine müdahale edecek. Ette de sütte de aynı şey yapılacak. Böylece modern bir düzenleme kurulu haline geçecek.”

YENİ DESTEKLEMELER

2012 yılında destekleme takviminin Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu (TDYK)’nda görüşüldüğünü vurgulayan Eker, “Salı günü Ekonomi Koordinasyon Kurulu’ndaki bakan arkadaşlarımızla görüşüp yayınlayacağız. Yeni desteklemeler öngörüyoruz. Yeni bir takım adımlar atıyoruz. Mesela meyvecilik havzaları oluşturuyoruz. Havza modeli çerçevesinde sözleşmeli üretime yeni destekler getiriyoruz. Hayvancılığa ilave bir takım destekler getiriyoruz.” /cihan

 


11 Mart 2012. 11:34
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
13 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
ali koca
10 yıl önce

İlde bir danışman yetersiz ilçelerdeki ziraat odalarına görevlendirme olsa sistem çalışır .Bundan önceki uygulamalar gibi göstermelik olmuş benim önerim her ziraat odasın en az bir danışman

ali
ali
10 yıl önce

TARIM DANIŞMANLARI İL ZİRAAT ODALARINDA ODALARINDA OTURURKENMİ FAYDALI BİLGİLER VERİCEK.

T.KAL.KOOP
T.KAL.KOOP
10 yıl önce
Reply to  ali

Ali Bey doğru söylüyorsunuz Merkezden Köydeki Çiftciye Kimsenin yararı olacağını sanmıyorum,Zaten Çoğu Tecrübesi olmayan yeni mezun arkadaşlar,Ziraat odası yerine,Köylerde Binlerce Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri var,Danışmanlara kooperatifçilik eğitimi’de verilsin,Kooperatif denetim yetkisi verilerek,Kooperatif bünyesinde Çiftçiye daha yararlı olacağı kanısındayım.

ahmet
10 yıl önce

Sayın bakanımıza bu çalışmasından çok teşekkürler ederiz .Baknımızında vurguladığı gibi ziraat odaları çalışanları güler yüzlü ve gerçek manada çiftçilerin sorun ve derdi ile ilgilenen kurum dur .bu tarım danışmanları ile çiftçilerimize daha faydalı bilgiler ve hizmetler verilecegine inanıyorum şimdiden çiftçilerimize hayırlı ugurlu olsun

Ural
Ural
10 yıl önce

Güzel haber. inşallah en kısa zamanda faaliyete geçer. Ziraat odalarına çiftçilerimiz ve vatandaşlarımız çekinmeden geliyor her konuda derdini anlatıyor. Bizlerde çalışanlar olarak her konuda bildiğimiz kadar yol gösteriyoruz. Tarım konusunda bir mühendis kadar bilgimiz olmaya bilir. Çiftçimize daha sağlıklı ve doyurucu bilgi verebiliriz. Araziye çıkarak çiftçinin durumunu bakanlığımıza birinci ağızdan daha rahat gösterebiliriz. Çiftçilerimize hayırlı uğurlu olsun…

uygar
uygar
10 yıl önce

Tarımsal yayım ve danışmanlık sınavına girerek kazanıp sertifika alan ziraat mühendislerinden iki buçuk senedir ziraat odalarında tarım danışmanı olarak çalışmakta bulunanlara sayın tarım bakanımızın kadro önceliği tanımasını arzu ediyoruz.Halen Ziraat Odalarında danışman olarak görev yapmakta olan mühendis arkadaşların güleryüzlü ve çiftçilerin sorunlarıyla birebir ilgilendiklerini gözönüne alırsak çiftçilerimize daha hayırlı hizmetler sunulacağı inancıyla Bakanımızdan bu konuya öncelik vermesini istiyoruz.

Ramazan
Ramazan
10 yıl önce

Çiftçilere ziraat odasında bilgiyi meslekle ilgisi olmayanlar veriyor,artık konu uzmanı ve yetkili teknik elamanlar(mühendis,veteriner,teknisyen tekniker vb)vermeli,oda o zaman gerçek işlevini yerine getirir.alınan bağış ve hizmet bedeli çarçur edilmez bilimsel konularda yararlı kullanılır.

Ahmet Ş.
Ahmet Ş.
10 yıl önce

Tarımsal Amaçlı Kooperatifler ve Birliklerin pek çoğu atıl durumda. Faaliyette bulunamadıkları gibi uygulamalarda pek çok aksaklıklar yaşanıyor. Mevzuat bilgisinden yoksun çiftçi kooperatif ve birliklerin yönetilmesinde acziyete düşüyor.. Üretici örgütleri ziraat mühendisi danışmanlığında, yönetiminde veya sorumlu yöneticilik gibi bir görevle aktif hale getirilebilir. Hem çiftçi kazanır, hem ziraat mühendisi istihdamı sağlanmış olur. Kooperatifler ve Birliklerle ilgili mevzuata bunlar ilave edilmelidir.

safa
safa
10 yıl önce

Ziraat odaları bünyesinde çalıştırması gereken z.mühendislerine kaynak buldu. Darısı özel sektörde hizmet veren makine , inşaat mühendisleri gibi odalara ve dahi dersanelere. öyle ya dershaneler de o kadar öğretmen çalıştırıyor onların maaşını da devlet versin. vurun abalıya hesabıyla yapılan yorumu da kınıyorum. bu köylerde çalışma orta mı var mıy dı da Z. Mühendisi ve Veteriner Hekim arkadaşlarım o köyler de çalışmamışlar ya da çalıştırılmamışlar. Bu ara da bu toplumun içindeki Peyzaj Mühendisi ve Gıda Mühendisi olan arkadaşlarımıda unutmamak gerekir. Bakanımız son derece iyi niyetle bir konuyu dile getirmiş, fikirlerini beyan etmiş. ama keşke burda çalışacak olan arkadaşlar odaların yönetiminde olma… Read more »

gökhan
gökhan
9 yıl önce

bu alınacak danışmanların maaşları nasıl olacak ne kadar ücret alacaklar?

sevgi
sevgi
9 yıl önce

ziraat odalarında çalışan tarım danışmanlarına kadro verilmesi daha mantıklı bence bende ziraat odasında tarım danışmanlığı yapan bir ziraat mühendisiyim biz kaç yıldır bu işin içindeyiz tek farkımız devlet kadrosu yok paramız devletten geliyor belki ama bakanımızdan bizde kadro istiyoruz…

Burak
Burak
9 yıl önce

Yayım faaliyetlerinin masraflarını oda mı ödeyecek yoksa danışman kendi maaşından mı karşılayacak?

toprak15
toprak15
9 yıl önce

ziraat odalarında çalışan ziraat mühendisleri danışmanlık belgesini aldıktan sonra maaşında bi değişiklik oluyor mu ?

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
13
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x