ZiraatMühendisleri Odası: “Bitki Koruma Ürünleri Eczanelerde Satılamaz”


Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Tuncer, bitki koruma ürünlerinin eczanelerde satılmasının denetim boşluğu ve kaosa neden olacağını vurguladı.

 

Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Tuncer, bitki koruma ürünlerinin eczanelerde satılmasının denetim boşluğu ve kaosa neden olacağını vurguladıTMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Turhan Tuncer, bitki hastalık ve zararlıları ile yabancı otlarla mücadelede vazgeçilemez bir araç olan bitki koruma ürünlerinin, bilinçsiz ve yanlış kullanıldığında, çevre kirliliği ve doğal dengenin bozulmasının yanı sıra insan ve hayvan yaşamını tehlikeye atacak sonuçlara yol açabildiğine dikkat çekti. Bitki koruma ürünlerinin eczanelerde satılmasının denetim boşluğu ve kaosa neden olacağını vurgulayan Tuncer, bunu meslek alanına yapılmış doğrudan bir müdahale olarak gördüklerini, bunun tüm taraflarını şiddetle kınadıklarını bildirdi.   Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Tuncer yaptığı yazılı açıklamada, bitki koruma ürünlerinin eczanelerde satılamayacağını vurguladı. Bitki koruma ürünlerinin, bilinçsiz ve yanlış kullanıldığında, çevre kirliliği ve doğal dengenin bozulmasının yanı sıra insan ve hayvan yaşamını tehlikeye atacak sonuçlara yol açabildiğini belirten Tuncer, “Bu nedenle bitki koruma ürünleri mutlaka bu alanda eğitim almış uzman kişiler olan ziraat mühendisleri tarafından satılmalı ve yine ziraat mühendislerinin gözetiminde kullanılmalıdır” dedi.

 

-“YÜRÜRLÜĞE GİREN MEVZUAT DÜZENLEMELERİ İNSAN SAĞLIĞI AÇISINDAN ÖNEMLİ SORUNLARA YOL AÇACAK HÜKÜMLER İÇERİYOR”-  

 

Buna karşın Resmi Gazete’nin 30 ve 31 Mayıs 2012 tarihli sayılarında yayımlanarak yürürlüğe giren mevzuat düzenlemelerinin insan sağlığı ve zirai mücadele açısından önemli sorunlara yol açacak hükümler içerdiğine dikkat çeken Tuncer, şu değerlendirmelerde bulundu:   “6197 Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun’da, 31 Mayıs 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6308 sayılı kanunla yapılan değişiklik sonucu; eczanelerde satılabilen maddeler arasına ziraatta kullanılan ilaçlar da eklenmiştir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkında Yönetmelikte yapılan ve 30 Mayıs 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklik ile de, sadece ziraat mühendislerine verilen bitki koruma ürünleri bayi veya toptancı izin belgesinin, eczacılara da verilmesi sağlanmıştır. Ancak, aynı yönetmeliğin perakende satış yerlerinde aranan şartlar başlıklı 12. maddesinin birinci fıkrasının h bendinde yer alan “Bayiler her ne suretle olursa olsun insan ve hayvan ilaçları ile gıdalarını satamazlar ve bitki koruma ürünleri ile bir arada bulunduramazlar’ hükmü ile 6197 sayılı Kanundaki “eczanelerin ziraatta kullanılan ilaç, kimyevi madde’ satabilmeleri hükmü çelişmektedir.”

 

  -“SATIŞ YAPANLARIN ZİRAİ MÜCADELE KONUSUNDA YETERLİ BİLGİYE SAHİP OLMALARI BÜYÜK ÖNEM TAŞIR”-  

 

Bitki koruma ürünlerinin perakende veya toptan satışını yapanların zirai mücadele uygulamaları konusunda yeterli bilgi birikimine sahip olmalarının büyük önem taşıdığını kaydeden Tuncer, şunları kaydetti:   “Yeterli bilgi birikimine sahip olmayan kişilerin, bitki koruma ürünlerini satmaları durumunda; zararlının ve hastalığın yanlış teşhisi ve yanlış tavsiyeler neticesinde canlılarda akut ve kronik zehirlenmeler, çevre kirliliği, kalıntı, fitotoksite ve etki düşüklüğü gibi önemli riskler meydana gelebilir. Kanserojen, teratojen, mutajen, sinir sistemini felç edici sakatlık ve ölümlere bile neden olabilecek istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Sonuç olarak çevre, akarsular, göller, yeraltı suları, toprak ve buradan yararlanarak yaşamını sürdüren tüm canlıların ve tüketicilerin yaşamı risk altına girer. Bitki koruma ürünlerinin çocuk mamaları, biberonlar, beşeri ilaçlar ve kozmetik ürünleri gibi insan sağlığını doğrudan ilgilendiren ürünlerle yan yana eczanelerde satılması da çok büyük tehlikeleri beraberinde getirecektir.”

 

-“BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİNİN ECZANELERDE SATILMASI, DENETİM BOŞLUĞU VE KAOSA NEDEN OLUR”-  

 

Tuncer, Bitki koruma ürünlerinin güvenli, tavsiyelere uygun olarak kullanımı ve ürünlerin izlenebilirliğinin sağlanması için bu ürünleri satanların mutlaka bu konuda yeterli eğitimi almış olmaları gerektiğini vurguladı. İlaç, bitki, toprak, hava ve diğer çevre unsurlarının etkileşimi konusunda eğitim almış olan ziraat mühendislerinin, bu alandaki tek uzman meslek grubu olduğuna değinen Tuncer, açıklamalarına şöyle devam etti:   “Tarım ürünlerimizde sıklıkla pestisit (tarım ilacı) kalıntısı tespit edilmekte; gerekli önlemler alınmadığı için ihraç ürünlerimiz geri dönmekte, ülkemiz ve üreticimiz itibarını yitirmekte ve insan sağlığı riske edilmektedir. Bu olumsuzluklar ülke ve tüketici yararına değiştirilmelidir. Bitki koruma ürünleri ile ilgili yaşanan sorunların çözümü, bu ürünlerin satışının farklı meslek grupları tarafından da yapılması değil, bu konuda eğitim almış olan ziraat mühendisleri tarafından yapılmasıdır. 7472 sayılı Ziraat Yüksek Mühendisliği Hakkında Kanuna dayanılarak çıkartılan Ziraat Mühendislerinin Görev ve Yetkilerine İlişkin Tüzük”te de belirtildiği üzere, Zirai Mücadele, Zirai Karantina ve Tarım İlaçları alanında yetkili meslek grubu ziraat mühendisleridir. Dolayısıyla eczanelerin, beşeri ilaç dışında zirai mücadele ilaçları, veteriner ilaçları ve çevre sağlığı ilaçları satmaları doğru değildir. Ayrıca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı”nın eczaneleri kontrol yetkisi olmadığı için bu konuda denetim ve cezai yaptırım imkanı da bulunmamaktadır. Bu nedenle bitki koruma ürünlerinin eczanelerde satılması, sayılmış olan risklerin yanında denetim boşluğu ve kaosa neden olacaktır. Hukuki olmayan birtakım yasal düzenlemelerle bitki koruma ürünlerinin eczacılar tarafından eczanelerde satılmasının sağlanmasını, meslek alanımıza yapılmış doğrudan bir müdahale olarak görüyor, bunun tüm taraflarını şiddetle kınıyoruz. Ziraat Mühendisleri Odası, meslek haklarının korunması konusundaki hukuki mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir.”


3 Haziran 2012. 12:21
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x