Zirai eğitimin yıl dönümü ve 10 Ocak


unnamed

 

 

 

Halim Utlu

Tarımsal eğitim, İstanbul Yeşilköy’de Ayamama Çiftliği’nde 1846 yılında kurulan Ziraat Mektebi ile başlarken, bu yıl 169. yıl dönümü kutlanıyor.

 

Eğitim süreci, yavaş başlayıp hızla devam ederek, ülke tarımı sağlıklı yol alırken, bu eğitimin son yıllarda ziraat fakültesi açılarak, öğrenim seviyesinin yükseltileceği düşüncesinin “Çok ziraat çok eğitim” anlayışını hâkim kıldığını, bunun doğru bir yaklaşım olmadığını ileri süren Türkiye Ziraatçılar Derneği Ankara Şube Başkanı Gazi Kutlu“Mühendis kendi işini, ziraat mühendisi her işi yapar”

 

“Bu meslekte eğitim alan meslektaşlarımızın eğitimlerini kullanabilme sahaları çok dardır. Herkesin bildiği, ifade etmediği okuldan mezun olurken “Mühendis kendi işini, ziraat mühendisi her işi yapar” anlayışına dönüşmüştür. Bu anlayışın değişmesi, eğitimin çok kurumla değil, kalite ile olması gerektiği düşüncesi içerisinde olmalıyız.Ülkemiz tarım potansiyeli artmaktadır. Ancak gelişmiş ülkelerde seviyesinde olmadığımızı da görmeliyiz. Gelişmeyi sadece ekonomik bir potansiyel olarak değerlendirildiğinde, eksik bir tespit ortaya koymuş oluruz.” dedi.


Yazan - 11 Ocak 2015. Kategori MANŞET, TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x