ZZTK EXPO Milano’da tanıtım atağında


ZZTKMILANO

 

 

 

Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK) Türk zeytin ve zeytinyağının tanıtımını EXPO Milano’da sürdürecek.

 

ZZTK, 15-31 Ağustos 2015 tarihleri arasında EXPO Milano’da Türkiye pavyonunda tanıtım etkinlikleri organize etme kararı aldı. ZZTK Başkanı M. Kadri Gündeş ve Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Uygun, 16-17 Haziran 2015 tarihlerinde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve İtalya Ekonomi Bakan Yardımcısı Carlo Caldena ile birlikte EXPO Milano Türkiye pavyonunun açılış törenine katıldılar.

 

İtalya’nın dünya zeytin ve zeytinyağı piyasasında İspanya ile birlikte zirvede yer aldığını belirten ZZTK Başkanı M. Kadri Gündeş, EXPO Milano’da İtalyan, İspanyol zeytin ve zeytinyağlarının yanında Türk zeytinyağının tanıtımını gerçekleştireceklerini, zeytin ağacının anayurdunun Anadolu olduğunu tüm dünyaya anlatacaklarını kaydetti.

 

ZZTK Başkanı Gündeş, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci başkanlığında, Ekonomi Bakanlığı organizasyonu ve Türkiye İhracatçılar Meclisi koordinasyonunda 16-17 Haziran tarihleri arasında İtalya’nın Milano şehrine yönelik olarak düzenlenen Ticaret Heyeti Programına EZZİB Başkan Yardımcısı Mehmet Emre Uygun ile katılarak, EXPO Milano’da yapılabileceklerle ilgili gözlemler yapma fırsatı yakaladıklarını ifade etti.

 

EXPO Milano’nun ana temasının “Dünyayı Beslemek ve Yaşam için Enerji” olduğuna vurgu yapan Gündeş, Türk zeytin ve zeytinyağının tanıtımı için özel stant hazırlattıklarını, özel tanıtım ve aktivitelerle EXPO Milano’ya damgalarını vuracaklarını sözlerine ekledi.
Su Ürünleri Tanıtım Grubu Expo Milano’da
Su Ürünleri Tanıtım Grubu, tanıtım faaliyetlerine dünyanın en önemli organizasyonlarından biri ve İtalya’nın Milano kentinde, 1 Mayıs – 31 Ekim 2015 tarihleri arasında düzenlenmekte olan Expo Milano 2015’te gerçekleştirdiği etkinliklerle devam ediyor.

 

STG, ana teması “Gezegeni Beslemek, Yaşam İçin Enerji” olan Expo Milano 2015’e katılarak, Türkiye Pavyonunda tanıtım gruplarına ayrılan alanda 12 – 17 Haziran 2015 tarihleri arasında hem ülkemiz su ürünlerinin tanıtımını yaptı, hem de gelen ziyaretçilere İstanbul Gourmet aşçıları tarafından, özel sunumlarla hazırlanan levreği ikram etti.

 

Etkinlik süresince STG standına yoğun ilgi olurken, çoğunluğunu İtalyanların oluşturduğu ziyaretçiler, ikram edilen levreği çok beğendiklerini ifade ettiler.

 

Su Ürünleri Tanıtım Grubu Başkanı Melih İşliel, “İtalya en çok ihracat yaptığımız ülkelerden biri olmasının yanı sıra, Akdeniz ülkesi olması sebebiyle de mutfak ve su ürünleri açısından da yakın olduğumuz bir ülke. 2014 yılında İtalya’ya 79 milyon USD’nin üzerinde ihracat gerçekleştirdik. Özellikle Levrek ve Çipura, İtalya’da çok tüketilen ve sevilen balık çeşitlerinden. Expo konsepti itibariyle, son tüketiciye ulaşabileceğiniz bir platform. STG olarak burada gerçekleştirdiğimiz etkinlikle hem ülkemizin su ürünlerini tanıtarak sevdirmeye hem de su ürünlerinde oluşturduğumuz pozitif Türkiye algısını pekiştirmeye çalıştık.” diye konuştu.

 

Etkinliğin son günü ise, Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci ve beraberindeki heyet, Expo Milano 2015 Türkiye pavyonunu ziyaret etti. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, düzenlenen törenle Türkiye Pavyonunun resmi açılışını yaptı. Açılış, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İtalya Ekonomi Bakan Yardımcısı Carlo Calenda, Ekonomi Bakan Müsteşar Yardımcısı ve Türkiye Expo 2015 Komiseri Tarık Sönmez, Türkiye’nin Milano Başkonsolosu Aylin Sekizkök ve Milano Ticaret Ataşeleri Semine Uygun ile Mehmet Burak Yılmaz’ın katılımı ile gerçekleşti.

 

EXPO Milano Türkiye Pavyonu’nun açılışında, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Su Ürünleri Tanıtım Grubu Başkanı Melih İşliel, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, diğer İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkan ve yardımcıları ile Tanıtım Grubu Başkanları yer aldı.

 

Açılış töreninin ardından Yedi Cihan Kadınları ve Neyzen Zeki Sözen, performans gösterisi gerçekleştirdi. Daha sonra heyetin onuruna verilen öğle yemeğinde Su Ürünleri Tanıtım Grubu tarafından levrek fileto misafirlere ikram edildi.

 

 


Yazan - 19 Haziran 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x