GDO’lu Amerikan mısırına yasak!

Sosyal medyada paylaş.

Rusya, ABD’nin GDO içeren mısırlarının meme kanseri riskini artırdığı ve organlara zarar verebildiğini savunan bir bilimsel araştırmanın yayınlanmasının ardından mısır ithalatını yasakladı.

 

Rusya, ABD’nin GDO (genetiği değiştirilmiş organizma) içeren mısırlarının meme kanseri riskini artırdığı ve organlara zarar verebildiğini savunan bir bilimsel araştırmanın yayınlanmasının ardından bu ülkeden genetiği değiştirilmiş mısır ithalatına yasak getirdi.

 

Fransız Caen Üniversitesi’nin iki yıl boyunca GDO’lu mısırla deneye tabi tuttuğu farelerin meme kanseri ile karaciğer ve böbrek hasarı riskinin arttığı açıklanmıştı. Rusya’nın getridiği yasağın başka ülkeler tarafından da takip edilmesi bekleniyor.

 

İngiliz Daily Mail gazetesi, Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi’nin (EFSA) sonuçların ortaya çıkması üzerine kendisinin de yeni bir araştırma yapma kararı aldığını yazdı.

 

Daily Mail Rusya’nın tüketici hakları kurumu Rospotrebnadzor Monsanto’nun genetiği değiştirilmiş mısırlarına yönelik yasak kararının ardından konunun ticari ve diplomatik bir çekişmeye dönebileceğini belirtti.

Milliyet

 


Sosyal medyada paylaş.

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=33163

Yazan - Eyl 28 2012. Kategori GIDA, YEM & KATKI. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı

| Designed by Mavikedi internet Hizmetleri |