Prof. Dr. Nazımi AÇIKGÖZ

Kenevirin Geri Dönüşü

Kenevir tarımı 19. yüzyılın sonlarına doğru Osmanlı İmparatorluğu sınırlarına girdi. O dönemde kenevir tekstil ve tıbbi amaçlar için yaygın olarak yetiştirilmiştir.

Sinop Tarımında Yapısal Değişim Gereksinimi ve Bir Modeli Önerisi

Prof. Dr. Nazımi AÇIKGÖZ Teknoloji ile geliştirilen robotların, yapay zekânın, tarımda insan gücünü en aza indireceği beklenmektedir. AB’de de şimdiden tek bir kişi ile yüzlerce hayvanı barındıran işletmeler oluşmaya başlamışsa da, tarımda insan gücü en önemi unsurdur. Tarım işletmelerinde işletme sahibi ve ailesi ülkenin çiftçi nüfusunu oluşturur. Nepal, Nijerya, Habeşistan gibi ülkelerde hala nüfusun % […]

Bitki Bazlı Et, Süt, Balık Konusunda Nerelerdeyiz?

Dünya tarımsal üretimi artırmak zorunda. 2050 yıllarında genel gıda gereksiniminin %70, deniz ürünleri talebinin ise %100 daha fazla olmak durumunda.

Onarıcı Tarım Nedir?

Artan nüfus, hızla ortaya çıkan küresel ısınma gibi gerçekler karşısında bu üretim ortamına sahip çıkılması kaçınılmazdı.

Sürdürülebilir Tarım Nedir?

Sürdürülebilir tarım

İnsanoğlu gıdasını kendi yetiştirmeye başladığından beri toprakla haşır neşirdir ve tarım yapabileceği araziyi sahiplenmiş veya kiralamıştır.

Dijital Tarım Nedir?

Dijital tarım, tarım alanındaki tüm süreçleri ve aktiviteleri optimize etmek için veri toplama ve analizi teknolojilerini kullanan bir yaklaşımıdır.

Dünya Gelecekte Nüfusunu Besleyebilecek mi?

Artan nüfus, olumsuz değişen iklim, daralan tarım arazileri, sınırları zorlayan enerji, gübre, ilaç gibi girdiler karşısında insanoğlu yarınından endişelenmeye başlamıştır.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.