KÜMES HAYVANCILIĞI

Et Tavukçuluğunda Alternatif Yetiştirme Sistemleri

AB başta olmak üzere kanatlı hayvan yetiştiriciliğine ilişkin olarak bazı hassasiyetler dikkate değer ölçüde artmıştır ve artmaya devam etmektedir.

Dünya’nın en çok üretilen ve tüketilen eti: Kanatlı eti

Küresel kanatlı eti sektörü bugün 10. Dünya Kanatlı Günü’nü kutluyor ve zorlu zamanlarda milyarlarca tüketiciye güvenli, kaliteli ve besleyici gıda sağlamanın gururunu yaşıyor.

Kümeslerde Kontrolün Önemi

Doç. Dr. Muammer Göncüoğlu tavukçuluk sektörü ile ilgili yanlış bilinenleri aydınlatıyor.

Fransız Mera Bazlı Etçi Tavuk Yetiştiriciliği: Label Rouge

Bu yazının amacı, otlatmalı tavukçuluk için çok başarılı bir örnek olan Fransız “Label Rouge” et tavukçuluğu hakkında tanıtıcı bilgiler vererek, bu tarz üretim modellerinin ülkemizde de gelişmesi için katkı sağlamaktır. 

Bağırsak Sağlığı: Kanatlı Üretiminde Antibiyotik Kullanımının Azaltılması

Bağırsak Sağlığı: Kanatlı Üretiminde Antibiyotik Kullanımının Azaltılması (*) Dr. Kaya DEMİRÖZÜKanatlı Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Son yıllarda, perakendecilerin yetiştiricilerin performansını izlemeleri ve AB’de antibiyotik büyütme faktörlerinin (ABF) yasaklanmasıyla antibiyotik kullanımını azaltma baskısı artmaktadır. Hayvancılıkta antibiyotiklerin azaltılmasına doğru ilerlerken, bağırsak sağlığını geliştirmek ve hastalık baskısını başka yollarla bertaraf etmek giderek daha önemli kazanmıştır. Broiler üretimi, yüksek […]

Yumurta kabuğu rengi kimi sorunları

Yumurta kabuğunun rengi genetik olarak belirlenir ve bu nedenle türe özeldir. Yine de, bir sürü içinde kabuk renginde hala önemli farklılıklar görülmektedir. Rengin kendisi çok ilginç değildir. Sürüdeki açıklanamayan varyasyon daha önemlidir.

Sektör Sohbetleri: Etlik piliçlerde ayak ve bacak problemleri

Dr. Ertuğrul Yakışık’ın “Etlik Piliçlerde Ayak ve Bacak problemleri” konulu senenin ilk BESD-BİR Sektör Sohbetleri toplantısı Zoom üzerinden 24 Şubat 2022, Perşembe saat: 14.00’de gerçekleştirilecek. BESD-BİR üyelerine ve akademisyenlerin ücretsiz olarak katılabileceği toplantıya katılım ücreti ise 250TL+KDV. Bilgi için bu linki ziyaret edebilirsiniz.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.