4.Veteriner Hekimliği Kurultayı


Değerli meslektaşlarım,Veteriner Hekimler Derneği Yönetim Kurulunu temsilen katıldığım IV.Veteriner Hekimliği Kurultayında yaptığım konuşma ile 20 yıl önce mesleğimize,meslek sorunlarımıza ve ülke hayvancılığına yetkili ve etkili kişilerin bakış açıları ile günümüz etkili ve yetkili kişilerin bakış açıları ve duyarlılıkları ile 20 yıl önce saptanan sorunların çözümünde ulaşılan veya ulaşılmamış olan noktaların kıyaslamasına ışık tutmaya çalıştım.
Bilgilerinize sunarım.
SAYIN PROTOKOL,SEVGİLİ MESLEKTAŞLARIM,DEĞERLİ KATILIMCILAR
4.VETERİNER VETERİNER HEKİMLİĞİ KURULTAYINDA,BU YIL 88.KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLAYAN ,VETERİNER HEKİMLER DERNEĞİ YÖNETİM KURULU ADINA SİZLERİ SAYGIYLA SELAMLIYORUM.
1. Sİ 1998 YILINDA YANİ BUNDAN TAM 20 YIL ÖNCE GERÇEKLEŞTİRİLEN VETERİNER HEKİMLİĞİ 1. KURULTAYI , DÖNEMİN CUMHURBAŞKANI RAHMETLİ SÜLEYMAN DEMİREL,DÖNEMİN TARIM VE KÖY İŞLERİ BAKANI RAHMETLİ MUSTAFA TAŞARIN BİZZAT KATILIMLARI VE PARTİ BAŞKANLARI TARAFINDAN BÜYÜK BİR İLGİ İLE KARŞILANMIŞ VE HATTA KURULTAY KİTAPCIĞININ ÖN SÖZÜ RAHMETLİ TAŞAR TARAFINDAN KALEME ALINMIŞTI
DÖNEMİN CUMHURBAŞKANI RAHMETLİ DEMİREL İSE KUTLAMA MESAJINDA
“KURULTAYIN,VETERİNER HEKİMLİĞİN KARŞI KARŞIYA BULUNDUĞU SORUNLARIN KAMUOYUNA YANSITILMASINA BİR VESİLE TEŞKİL EDECEĞİ GİBİ,HAYVANCILIK SEKTÖRÜNÜN GELİŞEBİLMESİ KONUSUNDA YENİ BİR GÖRÜŞ VE DÜŞÜNCELERİN ORTAYA KONULMASI İÇİNDE BİR ORTAM OLUŞTURACAĞINA İNANIYORUM” DİYE YAZARAK KURULTAYA VERDİKLERİ ÖNEMİ TARİHE KAYIT DÜŞMÜŞ LERDİR.
SİZLERİN VE ÇALIŞMA GURUPLARIMIZIN DEĞERLİ VAKİTLERİNİZİ ALMAMAK VE KURULTAY ÇALIŞMALARININ AKIŞINI ENGELLEMEMEK İÇİN,AYNI KURULTAYDA TESPİT EDİLEN VE ÇÖZÜMÜ BEKLENEN SORUNLARI KISACA ÖZELEYECEĞİM
1-HAYVANCILIK SEKTÖRÜNÜ HALA TARIMIN BİR YAN DALI,BAŞKA BİR İFADE İLE ALT SEKTÖRÜ OLARAK GÖREN ZİHNİYETLER,B İTKİSEL ÜRETİMİ POPULİST BİR YAKLAŞIMLA PLANSIZ VE PROGRAMSIZ DESTEKLEYİP HAYVANSAL ÜRETİMİ GÖZ ARDI EDEN POLİTİKALAR YÜRÜTMEKTEDİRLER.
(BU GÜN YAŞANAN BİTKİSEL İTHALATIN YANI SIRA ,CANLI HAYVAN VE ET İTHALATLARININ HAZIRLAYICI NÜVELERİBU ŞEKİLDE OLUŞTURULMUŞTUR)
2-1980 SONRASI TARIM VE KÖY İŞLERİ BAKANLIĞI BÜNYESİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN YANLIŞ REORGANİZASYON SONUCU VETERİNER İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ VE ZİRAAT İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜKLERİ İLE BUNLARA BAĞLI İL VE İLÇE TEŞKİLATLARININ KALDIRILMASIHER İKİ KURULUŞUN AYNI GENEL MÜDÜRLÜK İÇİNE ALINMASI VE BU HATANIN HALEN DEVAM ETMESİ.
(BU GÜN TARIM VE HAYVANCILIKTA GELİNEN VE YETİŞTİRİCİLERİN EĞİTİM VE YÖNLENDİRİLMESİ AÇISINDAN HİÇ TE İÇ AÇICI OLMAYAN BU GÜNKÜ TABLODA EN BÜYÜK PAY SAHİBİOLAN YANLIŞLARDAN BİRİSİDİR)
3-BİLİNÇSİZ VE RASGELE YAPILAN HAYVAN VE HAYVANSAL ÜRÜN İTHALATI HAYVANCILIĞIMIZA ÖNEMLİ BİR DARBE İNDİRMİŞTİR.
(BU İTHALATLAR YURT DIŞINDAN BAZIHASTALIKLARIN YURT İÇİNE TAŞINMA RISKİNİ DE BERABERİNDE GETİRMİŞLERDİR.)
4-UYGULANAN SERBEST PİYASA EKONOMİSİ KARŞISINDA ,ÖRGÜTLENEMEMİŞ HAYVAN YETİŞTİRİCİSİNİN DESTEKTEN VE PAZARLIK GÜCÜNDEN YOKSUN BULUNMASI
(BU GÜN UYGULANAN DESTEKLERİN GERÇEK YETİŞTİRİCİLERE NE KADAR ULAŞABİLDİĞİ MUAMMADIR)
5-1980 SONRASINDA BAKANLIK BÜNYESİNDEKİ VETERİNER HEKİMLERİN UZMANLIK EĞİTİMİNDEN YOKSUN BIRAKILMASI
( BU SORUN HALA KESİN BİR NETİCEYE ULAŞAMAMIŞTIR)
BUNDAN 20 YIL ÖNCE DİLE GETİRİLEN VE KAYIT ALTINA ALINAN SORUNLARA BİR GÖZ ATACAK OLURAK 20 YIL DA BU SORUNLARIN NE KADARININ ÇÖZÜME ULAŞTIRILIP ULAŞTIRILAMADIĞI HUSUS LARINI SİZ DEĞERLİ KATILIMCILARIN GÖRÜŞLERİNE SUNAR,KURULTAYIMIZIN BAŞARILI GEÇMESİ DİLEKLERİMİN YANI SIRA , ESAS GÖREVİMİZİN KURULTAYDA BELİRLENEN SORUN VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİNDE KATKI SAĞLAYARAK TAKİPÇİSİ OLMAMIZIN BİZLER İÇİN SON DERECE ÖNEMLİ BİR GÖREV OLDUĞUNU BELİRTİR SAYGILAR SUNARIM.

H.Yalçın Köksal


Yazan - 3 Nisan 2018. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x