AA ekibi Kerkük’te saldırıya uğradı


KERKÜK (AA) - Irak'ın Kerkük şehrinde görev yapan Anadolu Ajansı (AA) ekibi silahlı saldırıya uğradı. ( Anadolu Ajansı - Melda Altakhan )

Irak’ın Kerkük şehrinde görev yapan Anadolu Ajansı (AA) ekibi silahlı saldırıya uğradı. DEAŞ’ın keskin nişancıların açtığı ateş sonucu AA ekibini taşıyan araçta hasar meydana geldi.

KERKÜK  – Irak’ın Kerkük şehrinde görev yapan Anadolu Ajansı (AA) ekibi silahlı saldırıya uğradı.

 

 

Terör örgütü DEAŞ’ın uyuyan hücrelerinin dün intihar eylemcileri ve keskin nişancılarla saldırıya geçtiği bölgeye giden AA ekibinin içinde bulunduğu araca silahlı saldırı düzenlendi.

 

 

AA muhabiri Hemn Baban, foto muhabiri Yunus Keleş ile kameraman İhsan Muhammed’in yara almadan kurtulduğu saldırıda, AA’nın aracı keskin nişancıların hedefi oldu.

 

 

Kerkük’te dün başlayan sokak çatışmalarını yakından takip etmek için Erbil’den Kerkük’e geldiklerini belirten muhabir Baban, “Kent merkezine girip, güvenlik güçlerinin arkasında gelişmeleri takip etmeye başladık. DEAŞ’ın ani saldırısı üzerine hemen güvenli bir duvar altında siper aldık. Kurşunlar yağmur gibi üzerimize geldi.” dedi.

 

 

Korku dolu anları hayatı boyunca unutmayacağını dile getiren Baban, güvenli bir şekilde kentten çıktıkları için mutlu olduklarını söyledi.

 

 

Kameraman Muhammed de “Keskin nişancıların nereden ateş açtığını fark edemedik. Güvenlik güçlerine yetişip, yardım istedik. Kurşunların duvarı nasıl delip toz duman çıkardığını gördüm.” diye konuştu.

 

 

“Keskin nişancıların üçümüzü hedef aldığını fark edince sokak arasına girdik”

 

 
Teröristlerin iki gün boyunca elinde tuttuğu Cihad Otel’in fotolarını çekmeye çalışırken DEAŞ’ın saldırısına maruz kaldıklarını hatırlatan foto muhabiri Keleş ise kent merkezinde neler yaşandığı hakkında şunları anlattı:

 

“Anti terör timlerinin hemen arkasında otelin fotolarını çekmeye çalışıyordum. Birden güvenlik güçleri hızlı bir şekilde hareket etti ve mesafe meydana gelince DEAŞ’ın açık hedefi haline geldik. DEAŞ’ın keskin nişancılarının üçümüzü hedef aldığını fark edince direkt sokak arasına girdik.”

 

 

 

Araçlarına geldikleri zaman yeni bir çatışmanın patlak verdiğini anlatan Keleş, “Ateşin bize doğru gelmeye devam ettiğini gördük. Hızlı bir şekilde güvenlik güçlerinin konuşlandığı bölgeye doğru aracımızı sürdük. Tehlikeyi atlatınca, aracın sol kapısına bir merminin isabet ettiğini gördük.” ifadelerini kullandı.

 

 

DEAŞ, kontrolündeki bölgeler ve çatışma alanlarında ele geçirdiği oteller ve bazı kamu binalarına keskin nişancılar yerleştirerek güvenlik güçleri ve sivilleri hedef alıyor.

 

 

Musul’u DEAŞ’tan kurtarma operasyonu 6’ncı gününde devam ederken Musul ve Kerkük kentinde yaşanan çatışmaları görüntülemeye çalışan 1 gazeteci hayatını kaybetti, 3’ü yaralandı.

 

 

Kerkük’te yayın yapan Türkmeneli TV ekibi, dün DEAŞ’ın keskin nişancılarının hedefi olmuştu. Valilik yakınındaki yayın aracında saldırıya uğrayan Haber Müdürü Türkmen gazeteci Ahmet Necmeddin Haceroğlu hayatını kaybetmiş, Televizyon Müdürü Suheyl Kasım yaralanmıştı.

 

 

 

Serbest gazeteci Yunus Muhammed, bugün DEAŞ’ın Başika bölgesine düzenlediği saldırıda yaralanmış, Farsça yayın yapan Radyo Ferda muhabiri Rasul Gevheri de aynı cephedeki saldırıda sol gözünü kaybetmişti. (AA)


Yazan - 22 Ekim 2016. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER, DÜNYA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x