Bakan Eker, Van’da Tarım Sektör Temsilcileri İle Bir Araya Geldi


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Van Ticaret ve Sanayi Odası’nda (VATSO) yapılan ‘Van İli Tarım Sektörü Ortak Akıl’ toplantısına katıldı.

 

Toplantıda konuşan Bakan Eker, son on yıla göre hayvan varlığında artma meydana geldiğini söyledi. Türkiye’de ve Van’da tarım sektöründe yapılan çalışmalara ve hazırlanan projelere değinen Bakan Eker, hayvancılıkta faizsiz kredi uygulaması başlattıklarını ifade etti. Van’da 343 kişinin son 18 ayda 24 milyon lira faizsiz kredi kullandığını vurgulayan Bakan Eker; “Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi’nin sıfır ile yüzde 5 arasında değişen faizle verdiği 67 milyon liralık bir kredi var. On yılda bu rakam sadece 67 bin liraydı. Bu yıl sadece Van ili için bu rakam 67 milyon lira oldu. Burada pozitif ayrımcılık diyebileceğimiz yeni bir uygulama geldi.” şeklinde konuştu.

 

Van’da Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) dahil 260 bin hektar arazi bulunduğunu ve bu arazilerde yaklaşık 37 bin çiftçinin kaydı olduğunu belirten Bakan Eker, 37 bin çiftçiye bakanlık olarak geçen yıl 149 milyon liralık hibe destek ödendiğini ve 646 milyon lira nakdi destek sağlandığını ifade etti. Ödemelerin yıl sonuna kadar devam edeceğini anlatan Bakan Eker; “Van ilimizde yaklaşık 200 bin büyükbaş hayvan var. Küçükbaş hayvanda da Türkiye’nin en çok küçükbaş hayvan varlığına sahip illerinden birisi. Şu anda 2 milyon 300 binin üzerinde koyun, keçi varlığımız var. Burada sevindirici bir şey söylemem lazım. Cumhuriyet tarihi boyunca küçükbaş hayvan varlığı hep aşağıya doğru bir seyir izlemiş. Şehirleşme ile birlikte kırsal alanlardan, köylerden şehirlere gelişle hayvan sayılarında hep bir azalma olmuş. Ama bizim hükümetimiz döneminde küçükbaş hayvancılığı destekleme kapsamına almak suretiyle bu sayı yukarıya doğru çıktı. Şu anda 2002 rakamını yakaladık. Bu şu demektir, son 10 yıla göre hayvan varlığında artık azalma değil artma meydana geliyor.” dedi.

 

Toplantının ardından esnaflarla bir araya gelen Bakan Eker, ayrıca aile ziyaretleri yaptı.


Yazan - 10 Ağustos 2012. Kategori TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x