Bakanlık Konferans Salonu’na Mehmet Akif Ersoy’un İsmi Verildi

Sosyal medyada paylaş.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Bakanlık içindeki ”Veteriner Hekim Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonu”nu hizmete açtı. Bakanlığın yeni binasındaki salonun açılış kurdelesini Bakan Eker kesti. Ardından, Mehmet Akif Ersoy’un hayatının anlatıldığı kısa filmin gösterimi yapıldı. Daha sonra da Zeynep Nisa Karataş isimli kız çocuğu İstiklal Marşı’nı okudu.

 

 

Karataş’a çiçek vererek tebrik eden Bakan Eker, yaptığı konuşmada, Mehmet Akif Ersoy’un örnek alınması gereken ”muhteşem bir insan” olduğunu söyledi. ”Hem çok mazbut hem bir ahlak abidesi hem çok yürekli bir insan hem büyük bir şair hem büyük bir dava ve mücadele adamı ve kuşkusuz çok büyük hizmetleri olan meslektaşımız, veteriner” diyen Bakan Eker, onu rahmetle, şükranla ve minnetle andıklarını belirtti.

 

 

Mehmet Akif Ersoy’un, hayatında özel bir yeri olduğunu anlatan Bakan Eker, ”Ben veteriner fakültesini Mehmet Akif Ersoy için tercih ettim. Başka bir şey için değil” dedi. Veterinerlik mesleğinin çağrışımının kendisi için Mehmet Akif Ersoy olduğunu vurgulayan Bakan Eker, konuşmasında onun hakkında bilgiler de verdi. Mehmet Akif Ersoy’u abidevi bir şahsiyet olarak niteleyen Bakan Eker, onun hayalci değil gerçekçi bir bakış açısına sahip olduğunun altını çizdi.

 

 

Bakan Eker, fen bilimlerini, gelişmeyi, kalkınmayı yakından bilen Ersoy’un, bunun kavgasını ve mücadelesini hayatının her safhasında verdiğini dile getirdi. Bakan Eker, Ersoy’un İslam medeniyetinin kurtuluşunun fen bilimlerini, müspet bilimleri tahsil etmekten geçtiğini savunduğunu söyledi. Mehmet Akif Ersoy’un şiirlerinin sanatın asli fonksiyonlarını ihtiva ettiğini belirterek, şöyle konuştu: ”Gerçek sanat Allah’ın işidir. O nedenle de gerçek sanat insanı Allah’a götürür ama bunun içerisinde yaratış var, bunun içerisinde taklit var, yani tabii olayların, tabiatın bir şekilde taklit edilmesi var, bunun içerisinde arınma var, bunun içerisinde tecrit var, soyutlama var. Sanat bu dört unsurdan mutlaka pay almak mecburiyetindedir. Bu dört unsuru ihtiva ediyorsa bir sanat eseri, bir şiir, bir edebiyat eseri, bir portre, bir resim, bir tablo veya diğer unsurlar, bunlar varsa sanat değerlidir, kıymetlidir. Bu unsurları ihtiva ettiği ölçüde. Mehmet Akif, sanatı sanat için yapan bir anlayışın da temsilcisi değildir. Her zaman toplumsal boyutu, sosyal meseleleri, yine gerçekçi bir üslup ve yaklaşımla ele alan bir büyük şairdir.” dedi. Bakan Eker’in konuşmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu konser verdi.


Sosyal medyada paylaş.

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=30631

Yazan - Haz 28 2012. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı