Balıkçılık Firmaları Av Yasağının Yanı Sıra Balıkçıların Eğitilmesinden Yana


unnamed

 

 

BALIK YASAĞI YETMEZ, BİLİNÇLENDİRME DE ŞART

 

Balıkçılık Firmaları Av Yasağının Yanı Sıra Balıkçıların Eğitilmesinden Yana

 

Türkiye ve dünyaya su ürünleri sunan köklü isimlerden olan Kocaman Balıkçılık, 15 Nisan’da başlayan av yasağının ardından bir açıklama yaptı. Türkiye’nin sularındaki doğal kaynakların sadece av yasağı ile korunamayacağını söyleyen Kocaman Balıkçılık Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kocaman’a göre, su ürünleri fakülteleri işbirliği ile balıkçıları “kural dışı avcılığın etkileri konusunda” eğitmek de gerekiyor.

 

Su ürünleri kaynaklarından ekonomik olarak yararlanmak, sürdürülebilir avcılığın temin edilmesi ve balık popülasyonunun korunması için her yılın belirli dönemlerinde gerçekleşen av yasağı,  uygulaması hem ekolojik dengenin korunması, hem de bu ucuz ama değerli protein kaynağından gelecek nesillerin de faydalanması için büyük önem taşıyor. Nisan’da av yasağının başlamasıyla sulardaki doğal kaynakların korunmasına dikkat çeken Kocaman Balıkçılık Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kocaman, Eylül’e kadar sürecek olan dönem içerisinde av yasağından daha fazlasının yapılması gerektiğine değiniyor.

 

 

“Av yasakları denizlerimizi ve balıklarımızı korumak adına alınan bir önlem. Bu dönemde kurallara uymak ve teşvik etmek hepimizin görevi. Şimdiye kadar hep denetimlerin yetersizliğinden yakındık ama balıkçımızın kural dışı avcılığın zararları konusunda bilinçlendirilmesini hep ihmal ettik” diyen Osman Kocaman, Bu konuda alınacak önemlerin en başında, su ürünleri fakültelerimizin desteğinde balıkçımıza mutlaka kural dışı avcılığın etkileri konusunda mesleki eğitim verilmesi geliyor. Balıkçılıkta da sadece kaptan veya gemi adamı ehliyeti yeterli olmamalı denize verilen zararlar konusunda da sertifikalandırma yapılmalı. Bilhassa yeni yetişen genç nesilde faydalı olacağını düşünüyorum.” şeklinde sözlerini tamamlıyor.


Yazan - 16 Nisan 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, SU ÜRÜNLERİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x