Bolu Civril Ayşe Fasulyesinin Serüveni Devam Ediyor


 

Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Bolu Bağışçılar Vakfı ve Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından ortaklaşa yürütülen, “Coğrafi işaret ve Markalaşma Yolunda Bolu Çivril Ayşe Fasulyesi” projesinin 2018 yılı çalışmaları kapsamında, çiftçilere fasulye tohumluğu dağıtıldı. 

Bolu Merkez’e bağlı Köprücüler Köyü’nde düzenlenen tohum dağıtım törenine, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İhsan AĞCAN, Bolu Bağışçılar Vakfı Başkanı Şerafettin ERBAYRAM, Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İzzet MURAT, daire müdürleri, personel ve çiftçiler katıldı.

Program başında Ziraat Yüksek Mühendisi Ayşe EKDİOĞLU proje hakkında katılımcıları aydınlattı. EKDİOĞLU;

“Proje Bakanlığımızın Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor projesi kapsamında 2017 yılında uygulanmaya başlamıştır. “Bolu Civril Ayşe Fasulyesi projesinde kullanılmak üzere tohumlarımız 2016 yılının son döneminde Şerafettin ERBAYRAM tarafından hibe edildi. 2017 yılında Bolu’da 8 köyde ve 7 dekar alanda 29 gönüllü kadın çiftçimizle birlikte projemiz uygulamaya geçmiştir. Projemiz iki yıllık bir proje olup 2017 yılında başarılı bir şekilde uygulandı. Çampınar köyünden 512 kg/da gibi ihtişamlı bir verim elde edildi. Bunun yanında 1085 kg/da yeşil ve iç fasulye, geri kalan kısmından da 175 kg/da kuru fasulye elde ettik. Fasulyemiz lezzetiyle verimiyle fark yaratırken gerek üretici gerekse tüketici açısından memnuniyet verici bulundu. Bu ürünlerimizi aldık, ilaçladık. Bu sene tekrar 2018 yılında uygulanmak üzere çiftçilerimize dağıtımını gerçekleştireceğiz. Katkılarından dolayı Bolu Bağışçılar Vakfı Başkanı Sayın Şerafettin ERBAYRAM’a Kurumum ve şahsım adına teşekkür ediyorum” dedi.

Programın devamında konuşan Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İzzet MURAT;

“Burada Bolu Civril Ayşe Fasulyesinin tohum dağıtımı için bir aradayız. Proje Özel İdare kaynaklarından desteklenen bir proje. 2018 yılında yaklaşık 30 bin TL, Özel idaremiz yöresel ürünler için kaynak ayırdı. Bunun bir kısmından fasulye dağıtımı yapacağız. Bugün bunun ilk etabı olan Civril Ayşe Fasulyesinin dağıtımını yapmak üzere toplanmış bulunmaktayız. Bağışçılar Vakfı’nın başlattığı bir girişim, özel idare de bu sene destek verdi. Valiliğimize, özel idaremize, belediyemize hepsine teşekkür ediyorum. Yöresel bir ürünü yaşatmak için ekonomik bir bedel ortaya koydular. Biz de arkadaşlarımız olarak elimizden gelen gayreti göstermeye çalışıyoruz. Arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum özveri ile çalışıyorlar. Yaklaşık 200 çiftçimize bu kapsamda 500 kilo tohum dağıtacağız. Büyük bir çoğunluğu da Bolu merkezde. Şu an bu köyde yaklaşık 20 çiftçimize dağıtım yapılacak. Diğerlerine de arkadaşlarımız ulaşarak teslim edecekler. Emeği geçenlere şahsım ve kurumum adına teşekkür ediyor, sizleri muhabbetle selamlıyorum” dedi.

Bolu Bağışçılar Vakfı Başkanı Şerafettin ERBAYRAM ise yaptığı konuşmada;

“7 yıllık bir ön çalışmanın sonunda bugün dağıtılan tohumlar çevremizde sizlere iyi kazanç getirecek seviyeye geldi. Zaman içinde bu hale geldi tabii kolay olmuyor. İlk 5 yılı elde ettiğimiz bir kilo tohumluk fasulye ile geçirdik. Sonrasında sağ olsun İl Müdürlüğümüz Coğrafi İşaret ve Markalaşma Yolunda bir çalışma ile civril ayşe fasulyesinin zaman içinde kaybolmaması adına önemli bir adım atmıştır. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum ” dedi.

Törende son konuşmayı Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İhsan AĞCAN yaptı. AĞCAN;

“Bolu’da alternatif ürün ve tarım noktasında daha neler yapabiliriz? Bu ürettiğimiz ürünleri nasıl coğrafi işaretle Türkiye’ye dünyaya mal edebiliriz? Noktasında Bağışçılar Vakfımız, İl Tarım Müdürlüğümüz, Bolu Belediyesi, İl Özel İdaresi olarak birlik ve bütünlük içinde çalışmalar yürütüyoruz. Bugün bunlardan biri de Civril Ayşe Fasulyemiz. Başarı ile yürütülen projenin sonucunda olumlu sonuç alındı ve çiftçimize bu ürünler ekilmek üzere dağıtıldı.” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından katılımcılara lezzeti ve tadıyla taraflı tarafsız damaklarda iz bırakan, Civril Ayşe Fasulyesinin sunumu yapıldı.  Projeye katılımcı üreticilere Civril Ayşe Fasulyesi tohumu ve içinde yetiştiricilikle ilgili bilgilerin kaydedildiği flash bellekler dağıtıldı.

Çekilen hatıra fotoğrafları sonrası program sona erdi.

Yöresel Ürün Projesi kapsamında bundan sonraki etaplarda Kıbrıscık Çeltiği, Göynük Bombay Fasulyesi ve Seben İza Bulguru tohumluklarının dağıtımı uygun tarih ve zaman aralığında gerçekleştirilecektir.

 


Yazan - 19 Nisan 2018. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x