Çin’liler Ankara’da Fabrika Kurmak İstiyorlar


C42A3939

 

 

 

 

 

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Jiangxi eyaletine bağlı Xinyu şehrinden, ticari ilişkileri geliştirmek amacıyla Türkiye’ye gelen heyeti kabul etti.

 

Xinyu Belediye Başkanvekili He Weihua başkanlığındaki heyette Xinyu Ticaret Ofisi Direktörü Gua Ruixin ve şehrin önde gelen iş adamları yer aldı. Belediye Başkanvekili Weihua, Çin Halk Cumhuriyeti ile Türkiye’nin iki dost ülke olduklarını ve bu dostluğun uzun bir tarihi geçmişe dayandığını belirterek, “İş dünyası olarak bu dostluğu pekiştirmemiz gerekiyor” diye konuştu.

 

-ANKARA’DA FABRİKA KURMAK İSTİYORLAR-

 

Ankaralı işadamları ile ticari ilişkileri geliştirmek ve Ankara’ya teknoloji transferi sağlamak üzere ATO’yu ziyaret ettiklerini belirten Weihua, heyetteki iş adamlarının ağırlıklı olarak yeni enerji teknolojileri alanında üretim yaptıklarını anlattı. Weihua, önümüzdeki günlerde ATO ile iyi niyet anlaşması imzalayarak karşılıklı yatırım olanaklarını ele almak ve iş görüşmeleri yapmak istediklerini de sözlerine ekledi.

 

Daha sonra söz alan Çinli iş adamları, Çin’de yaptıkları yatırımları anlatarak, Türkiye’ye ürün satabileceklerini ya da Ankaralı yatırımcılarla birlikte fabrika kurarak üretim yapabileceklerini söylediler.

 

 

C42A3929

 

 

-BEZCİ: “ÇİN İLE İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ”-

 

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci ise heyetin ziyaretinden duyduğunu memnuniyeti dile getirdi. Ankara’nın ihracatını artırmak için ATO üyelerinin yurtdışına açılması konusunda çaba gösterdiklerini anlatan Bezci, “Ankaralı iş adamlarımızın Çin ile ticareti ilişkileri var. ATO olarak Ankara’nın ihracatını artırmayı hedefliyoruz. Bu çerçevede Çin ile mevcut ticari ilişkilerimizi daha da geliştirmek isteriz” dedi.

 

Bezci, Çin’den ürün satın almak yerine teknoloji transfer ederek imalat yapmanın Ankara ekonomisi açısından daha yararlı olacağını söyledi. Heyetin iyi niyet anlaşması önerisine sıcak baktıklarını kaydeden Bezci, “Önümüzdeki günlerde gerekli yazışmaları yaparak üyelerimizin tanışmasını sağlayacak bir organizasyon yapalım” diye konuştu.  

 

Heyetin Türkiye’deki temaslarına öncülük eden Türk-Çin İpekyolu Ekonomik ve Kültürel İşbirliği Derneği’nin (TÜÇİDER) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Zeyneş İsmail ile derneğin istişare kurulu üyeleri olan İl Kültür ve Turizm Müdürü Doğan Acar, Başbakanlık Müşaviri Hamdi Şengel, ATO Başkanvekili Koray Güngör Şanal ve ATO Meclis Üyesi Seçim Aydın da ziyaret sırasında hazır bulundular.


Yazan - 29 Aralık 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x