Domates Tarlada 20 Kuruş Markette 2 Lira


37753865ZMfgIK_phDomates, bir önceki aya göre yüzde 38.23 fiyat artışıyla temmuz ayı zam şampiyonu oldu. Fakat bu zam üreticiye yansımadı. Temmuz ayı ‘zam şampiyonu’ domates, üreticisini üzdü. Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde yetişen ‘Çanakkale domatesi’ kilosu 20 kuruştan, kasası 5 liradan satılıyor.

İstanbul Ticaret Odası (İTO), 2013 Temmuz ayında en fazla artışın yaşandığı ürünün domates olduğunu açıkladı. Domates, bir önceki aya göre yüzde 38.23 fiyat artışıyla temmuz ayı zam şampiyonu oldu. Oysa üreticiler tam tersini öne sürdü. Çanakkale domatesinin üretim yerlerinden biri olan Eceabat ilçesinde, üreticiler domates fiyatlarına isyan etti. 25 kiloluk bir kasa domatesi 5 liraya satabildiklerini belirten üreticiler, “Bu fiyat domatesi koyduğumuz kasadan bile ucuz. Kasanın fiyatı 7 lira, biz 25 kilo domatesi 5 liraya satıyoruz. Bu nasıl bir adalet” diyerek isyan ettiler.

Domatesin ekiminden hasadına kadar birçok kalem altında masraf ettiklerini söyleyen üreticiler, “Her gün 200 liralık mazot yakıyoruz. Domatesi toplamak için işçi götürüyoruz. Kadınlara 40 TL, erkeklere 50 TL para veriyoruz. Topladığımız domatesi, burada kilosu 20 kuruştan zor satıyoruz” dedi.

Komisyoncularında üründen para kazanamadığını söyleyen üreticiler, “Komisyoncu bizden 20 kuruşa aldığı domatesi, 30 kuruştan satıyor. Çanakkale halk pazarlarında domatesin kilosu 50 kuruş ile 1 TL arasında. Bu işten asıl parayı, büyük marketler kazanıyor. Marketlerde, bizim 20 kuruşa verdiğimiz domates 2 TL ile 5 TL arasında fiyatlarla satılıyor. Bu durumda biz nasıl para kazanıp nasıl üretim yapacağız?” diyerek isyan etti.

 

“Domates için kara bir yıl”

ilhan_ulus

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İlhan Ulus, Tekirdağ’da başlayan Tarla Günleri’ne katılım sağlayacaklarını ifade etti. Ulus ayrıca, domates sezonunu da değerlendirerek, “Domates için kara bir yıl diyebiliriz” şeklinde konuştu.

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İlhan Ulus, Tekirdağ üretici örgütlerinden Önder Çiftçi Danışmanlık Derneği tarafından her yıl düzenlenen ‘Tarım ve Teknoloji Günleri Fuarı’na katılım sağlayacaklarını bildirdi. Tekirdağ’ın Karaevli köyünde yapılacak fuar ile ilgili olarak açıklamada bulunan Ulus, “Biz Çanakkale Damızlık Keçi-Koyun Yetiştiricileri Birliği olarak Tekirdağ’da düzenlenen bu fuara katılıyoruz. Bu yıl Trakya’daki Damızlık Keçi-Koyun Yetiştiricileri Birlikleri ile birlikte stant açarak katılacağız. Her yıl olduğu gibi bu yıl da kentimizin ve kentimizde markalaşmış ürünlerimizin tanıtımını en iyi şekilde yapacağız. Bu yıl ayrıca Çanakkale merkez ve ilçelerin yüz üreticimizi de bu fuara götüreceğiz” dedi.

“Domateste kara bir yıl”

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İlhan Ulus, domates sezonu ile ilgili olarak da açıklama yaparak üreticilerin çok kötü bir dönem geçirdiklerini dile getirdi. Ulus, “Domates bu yıl gerçekten beklenilen gibi olmadı. Domates için bu yıl en kara yıllardan biridir. 20-25 kuruş civarında alıcı bulan domates üreticisini bu yıl güldürmedi. Pazardaki fiyat ile üreticiden çıktığı fiyat arasında çok ciddi bir fark var. bu yıl ülke genelinde üretimin çok fazla olması, arz fazlalığına yol açtı. Bu durum da fiyatların düşmesine neden oldu” dedi.


Yazan - 16 Ağustos 2013. Kategori MANŞET, GIDA, MAGAZİN. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı