Dünya Gıda Günü Açıklaması


 

 

İZMİR VETERİNER HEKİMLERİ ODASI

 

                                                 BASIN VE KAMUOYUNA                           15/10/17

 

16 EKİM DÜNYA GIDA GÜNÜ

 

GELECEK KIRSAL ÜRETİMLE GÜVENDE

 

Ülkelerin izlediği politikalar nedeni ile ülkeler arasında yaşananlar tüm dünyanın geleceği ve insanlığın yaşadıklarını şekillendirmektedir.

 

Dünya Gıda Günü, bireylerin sağlıklı gıdaya ulaşması temelinde ele alınsa da olayın bütününe baktığımızda politik kararların sonucu olan toplumsal değişikliklerin önemini görebiliriz.

 

Savaşlar, iklim değişiklikleri, açlık ve yoksulluk gibi toplumsal olaylar belli bir ülke ya da bölgede yaşansa da, olayların çok dışında kalan ülkeleri ve insanlarını da etkilemektedir. Küreselleşen dünyanın en önemli sorunlarından biri de göç sorunudur. Gerek iç, gerekse dış göçler bir bölgede yaşanan sıkıntıların tüm dünyayı etkileme nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

İnsanlar, barınamadıkları ve beslenemedikleri topraklarından, karınlarını doyurabilmek ve sağlıklı yaşayabilmek umudu ile göç etmektedir. Doğal olarak imkânların iyi olduğu ülkelerdeki nüfus artışı zamanla bu ülkelerdeki kaynakların kullanımını da olumsuz etkilemektedir. Dolayısıyla dünyanın bir ucunda yaşanan bir felaket, artık dünyanın her yeri için sorundur.

 

Dünya Gıda Günü ve sağlıklı, sürdürülebilir gıda üretimi, işte bu noktada artık çok daha önemlidir. Güvenilir ürünlerin eldeki ekonomik kaynaklarla yerinde üretim ve tüketiminin önemi her geçen gün artmaktadır. İşin temelinde ise, kırsala yatırım yapmak ve doğal kaynakların doğru kullanımını sağlamak vardır.

 

Böylelikle mevcut nüfus öncelikle kendi kaynaklarını verimli kullanacak, kendi ülke insanının ve üreticisinin karnını doyurarak sağlığını ve refahını sağlamış olacaktır. Bu da öngörüldüğü gibi göçlerin yaşanmasını önemli ölçüde azaltacaktır.

 

Kırsal yatırımlardan anlaşılması gereken de; bölgenin doğal kaynakları ile ihtiyaçlarının belirlenmesi ve üretimin buna göre planlanarak başladığı bir süreçtir. Bu süreçte tarım ve hayvancılık politikalarının bütün olarak tüm ilgili meslek grupları ile ele alınması gerektiği unutulmamalıdır.

 

Yıllardır gıda üretimi bakımından kendi kendine yeten ülkeler arasında iken artık sürekli ithalatın konuşulduğu ülkemizde de ne yazık ki kırsala ve yerli üreticiye gereken özen gösterilmemektedir.

 

Ulu Önder Atatürk’ün de dediği gibi “Köylü milletin efendisidir”.

 

Tüm yanlış politikalara karşın üretmek için çabalayan, topraklarını satarak günü kurtarmayı değil topraklarına sahip çıkarak geleceğini yaşatmayı hedefleyen, üretimden tüketime kadar tüm aşamada gıda sektörüne emek verenlere minnetle, Dünya Gıda Günü kutlu olsun.

 

Gökhan ÖZDEMİR

İzmir Veteriner Hekimleri Odası

Yönetim Kurulu adına

Başkan


Yazan - 15 Ekim 2017. Kategori MANŞET, GIDA, ÇEVRE. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x