‘Dünyada kanser vakalarının üçte biri önlenebilir’


Prof. Dr. Tezer Kutluk

Prof. Dr. Tezer Kutluk

 

Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, kanser tedavisinde olumlu gelişmeler yaşandığını belirterek, tüm kanserlerin üçte birinin önlenebileceğini kaydetti.

 

 

PARİS (AA) – Dünya Kanser Kongresi için Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, kanser tedavisinde gelinen aşamaya ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

 

 

Kanser tedavisinde dünyanın birçok ülkesinde başarılı çalışmalar yapıldığını söyleyen Kutluk, “Tüm kanserlerin üçte biri önlenebilir. Her gün kanser tedavisinde bir adım bir adım derken iyi bir noktaya gelindi. Son 50 yılda aslında kanser tedavisinde ciddi bir başarı yakalandı. Görünen o ki teknoloji kanser tedavisindeki başarıyı yakın bir gelecekte daha ileriye taşıyacak.” diye konuştu.

 

 

-“Devletlerin kansere yatırım yapması gerekiyor”

 

 
Paris’teki kongreye gösterilen ilginin dikkat çekici olduğuna değinen Kutluk, “Fransa’daki Dünya Kanser Kongresi’ne çok üst düzey insanlar geldi. Dünyanın politik gündeminde kanser artık devletlerden ve uluslararası organizasyonlardan yeterince ilgi görüyor. O nedenle devletlerin bu konuya, korunmadan tedaviye kadar bütün alanlarda yatırım yapması gerekiyor.” Ifadelerini kullandı.

 

 

-“Beslenmede kalori dengesi kontrol edilmeli”

 

 
Kansere yol açan en önemli faktörlerden birinin beslenme alışkanlıkları olduğunu vurgulayan Kutluk, şu tavsiyelerde bulundu:

“Kalori ve şişmanlık esas sorun. Yani şekeri ve yağı akıllı tüketmek gerekiyor. Kalori dengesini, tuz ve yağ alımını kontrol etmek gerekiyor. Türkiye’de tuz tüketimi gereğinden fazla. Günlük 5-6 gram tuz tüketilmesi gerekirken Türkiye’nin ortalaması 15-16 grama çıkmıştı. ‘Kırmızı et tüketiminde haftada 400-500 gramın üstüne çıkmayın’ diyoruz. Bitkisel yağları biraz daha fazla tercih edin. Ev yemeklerinin pişirilmesi, tencere yemeklerinin her zaman kızartmaya ve mangala göre daha önde olması gerekiyor.”

 

 

-“Türkiye’de ilaca ve tedaviye erişimde sorun yok”

 

 
Türkiye’de kanser tedavisinin durumunu da değerlendiren Kutluk, “Ülkemiz için ilaca ve tedaviye erişimde bir sorunumuz olduğu söylenemez. Çünkü Türkiye’de genel sağlık sigortası aslında insanların sağlığa erişiminde bir iyileşme sağladı. Tedavi başarılarına baktığımız zaman orta ve üst gelir seviyesi ülkelerdeki duruma yakın. Erişkin kanserleri için yüzde 50-55’ler arasında, çocuk kanserleri için de yüzde 70’lere yaklaştı.” ifadelerini kullandı.

 


Yazan - 3 Kasım 2016. Kategori MANŞET, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x