En Büyük Bayramımız Kutlu Olsun!


14632982_884696565000477_5877199023678185637_n

 

 

Bedeli ne olursa olsun, geri dönemeyiz, arkamıza bakamayız,
Cumhuriyet nefesimizdir, nefessiz kalamayız!

 

29 Ekim 1923, yalnızca yeni Türkiye devletinin yönetim biçiminin ilan edildiği gün değildir.

 

 

29 Ekim 1923, ortaçağdan kalma dağılmış bir imparatorluğun kalbinde yaşayan yorgun ve yoksul bir avuç insanın uluslaşma ve çağdaşlaşma yoluna düştüğü gündür.

 

 

Cumhuriyet projesi 700 yıllık şeriata dayalı, fetihlerle güçlenen otoriter bir monarşiden sonra kurulan, çağımızın en başarılı özgürleşme, demokratikleşme projesidir. Cumhuriyeti kuranlar, okuma yazma oranı yüzde üç-dört olan, din merkezli bir kültürle yetişmiş hastalıklı bir toplum; sanayisi, ticareti, üretimi, yetişmiş insan gücü olmayan, yüzde sekseni köylerde yaşayan borç içinde bir ülke devraldı.

 

 

Cumhuriyet’in amacı katılımcı bir demokrasiydi. Kadın-erkek, ülkenin her bireyinin özgür ve eşit haklara sahip birer yurttaş olarak sağlıklı bir çevrede, iyi bir yaşam düzeyine ulaşmasını sağlamaktı. “yurtta ve dünyada barış”tı. Amaç, toplumda farklı inançlara sahip kesimlerin barış içinde yan yana yaşamasıydı, çağın değişen koşullarının getirdiği sorunlara aklın ve bilimin ışığında çözüm arama yolunu açmaktı. Amaç, devleti, yaşanabilir bir topluma ulaşmada bir araç kılmaktı.

 

 

13 yıldan beri Atatürk’e, devrimlere ve laikliğe, çağdaşlığa karşı din merkezli otoriter bir iktidarın yönetiminde yaşıyoruz. Bir yandan terörü ve savaşı yaşarken, öte yandan KHK ile insan haklarının askıya alındığı, yargının tarafsızlığını kaybettiği, özgürlüklerin, tarafsız medyanın yok edildiği, eğitimin dinselleştirildiği, muhaliflere baskı uygulandığı güzel ülkemizde yapacağımız çok şey var. Her birimizin yarının bu günden daha iyi olması için sorumluluğu var.

 

 

29 Ekim bu vatan için hayatlarını feda etmeyi göze alan Kurtuluş Savaşı kahramanlarını, Mustafa Kemal Atatürk’ü, İsmet İnönü’yü, Cumhuriyete emek veren seçkin kurucuları anma, onlara minnet duygularımızı iletme, Türkiye Cumhuriyeti’ni bütün devrimleriyle yaşatma günüdür.

 

 

ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ GENEL MERKEZİ
VE ŞUBELERİ.


Yazan - 28 Ekim 2016. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x