Firma ifşa etmekle gıda terörü bitmez

Sosyal medyada paylaş.

210323

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı süt, et, baharat, bal, pide ve çikolata gibi ürünleri taklit ve tağşiş ettiği (saflığını bozma, karıştırma) gerekçesiyle 160 firmayı İnternet ortamında ifşa etti.

 

Resmi rakamlara göre 631 bin 848 gıda üretim ve satış işletmesinin bulunduğu Türkiye’de kıymalı pideye tavuk kıyması karıştıran pidecinin ifşa edilmesi popülizm olarak nitelendiriliyor.

 

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, bakanlığın iki yılda sadece 160 firma hakkında suç duyurusunda bulunmasının ‘Yasak savmak anlayışıyla denetim’ anlamı taşıdığını söyledi.

 

17 Aralık 2011’de çıkarılan Gıda ve Yemin Resmi Kontrolüne Dair Yönetmelik’in 8’inci maddesi gereğince laboratuvar sonucu ile taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen gıda ve yem üreten, ithal eden firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve seri numarası Nisan 2012’den bu yana bakanlık İnternet sitesinden ifşa ediliyor.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2013’te gıda üreten ve satışı yapılan işyerlerine 514 bin 253 denetim gerçekleştiğini ve taklit ve tağşişe rastlanılan 132 firma hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı. Denetim sayısını bu sene ise 2 Mayıs itibarıyla 181 bin 483 olarak duyurdu 5 ayda 28 firma hakkında cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulundu.

 

KANSER ÖLÜMLERİNE DİKKAT!

 

Denetlenmesi gereken firma sayısının, 631 bin 848 olmasına rağmen çay ocağı, büfe gibi yerlerle sayının 1 milyonu aştığını söyleyen Prof. Dr. Tayar, bugüne kadar 160’a yakın firmanın 300’ü aşkın ürününün bakanlık sitesinden ifşa edildiğini söyledi. Bu işletmeler arasında Burdur’da kıymaya tavuk katan pidecinin bulunmasının da trajikomik olduğunu belirten Tayar, “Bulgura boya katan işyeri ile kıymaya tavuk eti karıştıran pideci görüyorsunuz. Gıda teröründe tedbir alınması elzem. Ramazan ayı yaklaşıyor, gıda tüketiminde ciddi artış yaşanacak. Basın-yayın organlarında ‘Kanserden öldü, gıda zehirlenmesinden öldü’ şeklinde birçok haber yayımlanıyor. Bu haberlere bakıp geçiyoruz. Sayısı 1 milyonu bulan işletme var, önlem alınmalı.” diye konuştu.

 

www.evrensel.net


Sosyal medyada paylaş.

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=60367

Yazan - May 31 2014. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı

| Designed by Mavikedi internet Hizmetleri |