Irak yumurtanın vergisini artırdı, ihracatçı tedirgin


 

Irak Merkezi Hükümeti’nin yumurta ve kanatlı ürünlerinde vergiyi artırması ihracatçıyı tedirgin etti. Sektör hükümetten destek bekliyor.

 

 

(Dünya)Son iki yıldır ihracatında gerileme yaşanan yumurtada 2017’nin ilk üç ayında ortaya çıkan rakamlar üreticinin yüzünü güldürdü. 2016’nın ilk 3 ayında 64 milyon dolar olan yumurta ihracatı bu yılın ilk 3 ayında 108 milyon dolara çıktı. Yüzde 69 oranında gerçekleşen bu ihracat artışı çok büyük oranda Irak pazarı kaynaklı. Ancak, ihracatçılar Irak Merkezi Hükümeti’nden (Bağdat) son günlerde gelen açıklamaların, ihracatı yüzde 90’lara yaklaşan oranda bu ülkeye bağlı Türkiye’nin önünü kesici nitelikte olduğuna dikkat çekiyorlar.

Yumurtada bu yılın ilk 3 ayında gerçekleşen ihracat artışının üç nedenden kaynaklandığını söyleyen Ege Su Ürenleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve İzmir Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Bedri Girit, “Bu yıl bizde kuş gribi vakası olmazken, Irak’ın ana yumurta tedarikçileri olan Ukrayna, İran ve bazı AB ülkelerinde bu hastalık ciddi sıkıntıya yol açtı. Diğer bir etken ise biz ilk kez Irak pazarında bir anlaşma yaptık ve ticaretimizi uzun vadeli projeksiyonlarla protokole bağladık. Bunun da faydası oldu. İç piyasada fiyatların çok düşmesinden ötürü sektörün ihracata yönelmesi de ihracat artışında etkili oldu” diye konuştu.

 

Girit, bu yıl yumurta ihracatında çok iyi artış oranlarının yakalandığı bir dönemde Irak’ta merkezi yönetimden sektörün morallerini bozan açıklamalar geldiğini belirterek,

 

“Irak Hükümeti, yumurta ve diğer kanatlı ürünlere bu hafta vergi getiriyor. Bu artışlar gerçekleştiğinde bizim bu ülkedeki müşterilerimiz de vergi yüküyle baskılanacak, yumurta fiyatını düşürmemizi isteyecektir. Türkiye’nin bir şekilde vergi konusunda Bağdat Hükümeti ile temasta olması gerekiyor” dedi.

 

Bedri Girit, Irak’ta kanatlı ürünlerine verginin daha önceden gelen bir uygulama olduğunu ancak, şimdiye kadar, Türkiye’nin kanatlı ürünlerinin giriş yaptığı Kuzey Irak’taki Erbil kapısında bu verginin uygulanmadığına dikkat çekerek, “Şimdiye kadar Erbil ‘ben Özerk’im ve gümrük oranlarım bu’ diyordu. Irak ise şimdi ‘asıl devlet benim’ deyip Kuzey Irak’ı merkezi yönetimin vergi oranlarını uygulamaya zorluyor” şeklinde bilgi verdi.


Yazan - 18 Nisan 2017. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x