İthal Saman Dağıtımına Erzurum Bölge’den Başlandı

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Abdullah Kutlu, Tarım Kredi Kooperatiflerince ithal edilen ilk parti samanın Erzurum’a geldiğini söyledi.

 

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Abdullah Kutlu, ithal edilen ilk parti samanın Erzurum’a gelmesi nedeniyle Erzurum Palandöken Palan otel’de bir basın toplantısı düzenledi.

 

Genel Müdür Kutlu, ülke genelinde 2012 yılında kış mevsiminin yoğun kar yağışlı ve uzun sürmesi, İlkbahar’da yeterli yağışın düşmemesine bağlı olarak başlayan kuraklık neticesinde kaba yem sıkıntısı yaşandığını belirtti.

 

Spekülatörlerin de bu durumu fırsat bilerek kaba yem fiyatlarının artmasına sebep olduğunu ifade eden Kutlu, “Kaba yem açığı vardır. Ancak söylendiği kadar, spekülatörlerin ağzında olduğu kadar da vahim bir durum yoktur. ‘Erzurum’da 330 bin ton kaba yem açığı var’ diye söylendi. Biz 15-20 gündür talep topluyoruz. Bizim elimize gelen kaba yem talebi, saman talebi özellikle Erzurum bölgeye 5 il bağlı Erzurum, Kars, Ağrı, Iğdır ve Ardahan illeri, bu 5 illimizdeki talep 2 bin ton” dedi.  Kutlu, ilk parti samanların Erzurum’a geldiğini ifade ederek, şunları kaydetti:”Tırlar İstasyon Caddesi’nde bekliyor ve çiftçimize gönderilecek. Söz verdiğimiz gibi Ocak ayının 21’inde saman dağıtımını başlattık. Bu süreç devam edecek. Kimse endişe duymasın bu hayvanların aç kalmasına bizim gönlümüz razı olmaz. Türkiye’nin her yerinde talepleri karşılayacak tedbirimiz var. Mersin limanına Kıbrıs’tan, Pakistan’dan, İzmir limanına Bulgaristan’dan, Zonguldak ve Hopa limanına ise Ukrayna’dan, Gürcistan’dan saman gelecek. Talepler toplandı. Sözleşmeler imzalandı. İhtiyaç ne kadarsa sonuna kadar karşılayacağız. Dağıtım Nisan ayı sonuna kadar devam edecek. Mevsim uzarsa, ihtiyaç olursa yine devam edecek. Türkiye genelinde bu kadar spekülasyon yapılmasına rağmen 20 günde topladığımız talep 20 bin tondur. Bu kadar büyük bir açık yok, ama varsa da karşılamaya hazırız.”

 

-“İthal saman çiftçiye 50 kuruştan verilecek”-

 

Kutlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile bu sorunun çözümü noktasında işbirliği yaptıklarını anlatarak, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri olarak çiftçiye maliyetine saman vermeye hazır olduklarını söyledi.

 

Samanın hacminin fazla, ancak ağırlığının az olduğunu anlatan Kutlu, “Yurt dışından getirdiğinizde navlun fiyatları orada aldığınız fiyatın 3-4 katına çıkıyor. Şu anda biz Bulgaristan’dan bir gemi yükledik. 5 bin tonluk gemiye bin ton sığdırabildik. Bu nakliyedeki birim maliyetin 5 katına çıkması demektir. Yurt dışından getirilecek saman, oradan bedava alsanız bile burada çiftçimize ulaştığı takdirde çok yüksek fiyatlara mal oluyor” diye konuştu.

 

Kutlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile yapılan görüşmelerin olumlu sonuçlandığını belirterek, şöyle devam etti:  “Türkiye’nin her yerinde samanı 50 kuruşa vereceğiz. Maliyet bunun üzerinde. 80 kuruşa mal edersek 30 kuruşunu Bakanlık karşılayacak. 90 kuruşa mal edersek 40 kuruşunu bakanlık karşılayacak, 60 kuruşa mal edersek 10 kuruşu bakanlık karşılayacak. Ama çiftçimiz, hayvancımız bunu 50 kuruşa alacak. İhtiyacından fazla kimseye yem, saman vererek orada ikinci el piyasası oluşmasına da asla müsaade etmeyeceğiz. Çiftçimizin ihtiyacı ne kadarsa bu ihtiyacını peyderpey karşılayacağız.”

 

Çiftçileri de Tarım Kredi Kooperatifleri’ne ortak olmaya davet eden Kutlu, ortak olmanın çitçinin menfaatine olduğunu söyledi.  Kutlu, Hopa Limanı’ndan Erzurum’a ulaşan 8 kamyon samanın İstasyon Caddesi’nde çiftçilere dağıtımını da izledi. Kutlu, ilk etapta Erzurum’a 20’şer tonluk 8 kamyonla yaklaşık 200 ton saman geldiğini belirterek,”İlk saman teslimatlarını yapıyoruz.dedi.

 

Basın toplantısına; Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Emrullah Tekman, Erzurum Bölge Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili A.Rıfat Bezginoğlu, Bölge Müdürü Ömer Efe, Bölge Müdür Yardımcıları, Erzurum Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü, Palandöken İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü, Erzurum Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, çok sayıda mahalle ve köy muhtarı ile çiftçiler de katıldı.

 

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=37083

Yazan - Oca 30 2013. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

1 Yorum - “İthal Saman Dağıtımına Erzurum Bölge’den Başlandı”

 1. İSLAM

  Çok güzel bir çalışma tebrikler. Bakanlık yine karşılayacağı kısmı doğudaki kaçak elektrik kullanımını diğer abonelere yüklediği gibi diğer vatandaşların vergilerinden ödeyecek.
  Keşke devlet çiftçinin gerçekten yanında olsaydı, Keşke Bakanlık Tarım ve Hayvancılık politikaları ile sanayiciye buyur geç derken çiftçiyi köylüyü üzmeseydi.
  Ama olmadı. Köylü üzüldü tarlasını bağını bahçesini traktörünü sattı.
  Ürünü para etmedi.
  Pancar ektiği dönemdeki mutluluğu yerini endişe ve yarına olan güvensizliğe bıraktı.
  Müslüman milletin müslüman evlatları ebedi cehennemde yanacağını bile bile ruh sağlığı bozuşup canına kıydı.
  İntiharlar, iflaslar gazete haberleri ve TV lerde magazinmiş gibi kaldı.
  Fakat “kul hakkı” ve yönetilenlerin çektiği sıkıntı ve kederin müsebbibi olacak yöneticiler de sorumludur dinimizde.
  “O; onu hakkıyla alan ve o hususta üzerinde olanı yerine getiren kimse dışında, Kıyamet Günü utançtır, pişmanlıktır.”
  Bankalara hacze icraya çiftçiyi köylüyü düşüren yuvalarını tarumar edip yoksul yetim koyan tarım ve hayvancılık politikalarının sahipleri “Yaptık oldu” ile kurtulamayacaklardır.
  Üzerlerindeki yöneticilik vasfı ve “kul hakkı” onlar işin maazallah kıyamet günü utanç ve pişmanlık olacaktır ama kul hakkını Allah(c.c.) kul ile hallet diyecektir.
  Allah(c.c.) yöneticiye, nefret ettirici değil, müjdeleyici olmasını emretmiştir. Ama bakanlık uyguladığı politikalarla müjdeleyici olamamıştır.
  Bu tür geçici önlemlerle ve işi kökten çözecek önlemler yerine yine bağış alan aciz halk durumuna düşürülen üreticilerimizi kandırmaktan başka bir şey değildir.
  Kendi samanını üretemeyen tarım ülkesi ithal ile nereye varacak?

  Motorin fiyatları almış başını gitmişken “GEMİCİKLERE” 1,5 liraya mazot satan yöneticilerimiz neyin hesabını verecekler?

  Allah Subhanehu, tebâsını samimiyetle gözetmeyen veya onu bir şekilde kandıran yöneticiye Cenneti haram kılmıştır.
  “Müslümanların (yönetim) işini üstlenen bir emir, onlar için samimi olarak çalışmazsa, onlarla birlikte cennete girmez.”

  “Dikkat edin! Hepiniz çobansınız ve güttüğünüzden sorumlusunuz. İnsanlar üzerinde olan imam çobandır, tebaasından sorumludur. Erkek, evinin halkına çobandır, güttüğünden sorumludur. Kadın, evinin ev halkı ve çocuklarına çobandır, onlardan sorumludur. Dikkat edin! Hepiniz çobansınız ve güttüğünüzden sorumlusunuz.

  Ey Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker Beyefendi siz Emir olarak Köylü ve çiftçiden sorumlusunuz.

  İnançlı bir insan olduğunuzu bildiğimiz için size bunu bu şekilde söylüyorum.

  Biliyorsunuz ki bir mü’min olarak size mecburum “emr-i bil-maruf nehy-i ani’l-münker”..

  İyiliğe davet ediyorum çünkü;

  “Mahşer halkı hesaptan önce toplanacak, Herkes serbest ve rahat. Ancak belli gruplar vardır ki onlar öyle serbest ve rahat değil. Çünkü onların elleri başlarına bağlı.

  Hesabı verinceye kadar da başlarına bağlı kalırlar.

  – Kim midir bu elleri başlarına bağlı bekleyenler?
  – Yöneticiler, baş olanlar…

  İsterse başı oldukları insanın sayısı on kişiden ibaret olsun. Yönetici ya… Hesabı verdikten sonradır ki elleri başlarına bağlı olmaktan çözülür, esir görünüşünden kurtulurlar. Yönettikleri insanların durumuna dönerler.
  – Ya baş olmanın hesabını veremez, yönettiklerinin hakkını yemiş olmak gibi vebal ve haklar söz konusu olursa?

  O takdirde eller başlarına bağlı olarak sürülürler veballerini yüklendikleri insanların cezasını çekmek üzere…

  Ey mubarekler ey yöneticiler, çiftçiyi köylüyü üreticiyi kurtarın bu zulümden, bankalara çok uluslu petrol devlerine, ilaç firmalarına, gübre satıcılarına, hibrit tohumcularına yem etmeyin.

  Bakınız “soya soya” dediğiniz Amerikan Arjantin menşeili GDO balçığı tavuk yemi yüzünden bir piliç üreticimiz yok oluyor.
  Bunda vebaliniz yok mu?
  Müslümanı tıpkı ithal ettiğiniz o yem gibi “yem” etmediniz mi şimdi?

  Bu motorin ve gübre kıskacına neden düşürdünüz çiftçiyi?

  Doğrudan destek yerine neden Fransızların yaptığı gibi yapmadınız?
  Neden et Baık kurumunu kapattınız?

  Neden fiyat dengelerini sağlayacak devlet kurumlarını yok pahasına sattınız?

  Bütün bunları Allah(c.c.) sormayacak mı size?

  Üç beş paket erzak dağıtarak üzerinde koca koca yardım malsemesi yazan kolileri Fatih Sultan Mehmet Han böyle mi dağıtıyordu?
  Milletin baiını önüne düşürdünüz.

  Sadaka alır hale getirdiniz.

  – Ey müminlerin emiri! Görüyor musun şu gözyaşı döken hacıları?

  – Görüyorum.

  – Bunların hepsi de sadece kendi nefislerinin hesabından korktuklarından dolayı gözyaşı döküyorlar. Sen ise kendi nefsinden başka yönettiğin bunca insanların da hesabından sorumlu olacaksın, acaba senin ne kadar gözyaşı dökmen gerekecek?

  Evet sayın Yöneticiler;
  Başta Sayın Tarım ve Hayvancılı Bakanımız;

  Acaba sizin ne kadar göz yaşı dökmeniz gerekecek?

Yoruma kapalı

| Designed by Mavikedi internet Hizmetleri |