Kestane üretim miktarında 18,5’lik artış


331439

 

Türkiye genelinde 2006-2015 yıllarında toplam kestane üretim miktarında yüzde 18,5’lik bir artışın olduğu bildirildi.

 

 

 

Aydın’da hasadı yapılan sezonun ilk kestanesi, Aydın Ticaret Borsası tarafından 25 liralık sembolik fiyatla alındı.

 

Türkiye ‘deki üretiminin yüzde 33’ünün Aydın’dan sağlandığı kestanenin hasat dönemi dolayısıyla, Aydın Ticaret Odası’nda tören düzenlendi.

 

Törende ilk ürün, üretici Davut Bayrak’tan 25 liralık sembolik fiyata alınarak borsaya teslim edildi.

 

Ticaret Borsası Meclis Başkanı Bahri Erdel, kestane üretiminin en fazla Aydın ilinde yapıldığını belirterek, geçen yıl Türkiye genelindeki 63 bin 750 ton kestanenin 21 bin 215 tonunun kentte üretildiğini söyledi.

 

Türkiye’de yüzde 33’lük bir paya sahip

 

Erdel, “Aydın, Türkiye’de yüzde 33’lük bir paya sahiptir. Türkiye geneli üretilen üretimin 50 bin tonunu iç piyasada kendimiz tüketiyoruz. İhracatta ise İtalya ve Lübnan yüzde 80’lik bir paya sahiptir. Geçen yıl İtalya’dan 6,3 milyon, Lübnan’dan ise 5,4 milyon dolarlık gelir elde edilmiştir.” ifadelerini kullandı.

 

Son 10 yıllık kestane üretiminden de söz eden Bahri Erdel, 2006-2015 yıllarında toplam üretim miktarında yüzde 18,5’lik bir artışın olduğunu dile getirdi.

 

Erdel, kestanede Türkiye için coğrafi işaretin alındığını, uluslararası coğrafi işaret için de AB’ye başvurduklarını anımsatarak, süreci beklediklerini sözlerine ekledi.

 

Üretici Davut Bayrak ise bu sezon ürün kalitesinin iyi göründüğüne dikkati çekerek, verimli bir sezon geçireceklerine inandıklarını kaydetti.

 

Kaynak: AA


Yazan - 28 Eylül 2016. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x