Kurumların Ortak Çalışmasıyla Kazanan Köylümüz Oldu


unnamed (2)

 

 

BOLU:Köylümüzün mevcut yükünü bir nebzede olsa hafifletmek amacıyla İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ve İl Özel İdaremizin desteğiyle Sertifikalı Tohumluk Buğday projesi sonuçlandırılarak üreticimize dağıtımı gerçekleştirildi.

 

Bolu İl Özel İdaresi bahçesinde düzenlenen törene:

 

Bolu Valisi Aydın BARUŞ, Belediye Başkan Yardımcısı İhsan AĞCAN, AİBÜ Rektörü Hayri COŞKUN, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sırrı KÖSTERELİ, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsmail TAŞ, İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar YÜCEER, Bolu Ziraat Odası Başkanı Hakkı FİDAN, diğer kurum amirleri ve tohumluk buğday almaya hak kazanan çiftçiler katıldı.

 

İl Müdürü İsmail TAŞ yaptığı açılış konuşmasında:

 

  • “Buğday, İlimizde üretimi yapılan tarım ürünleri içerisinde ekiliş alanı bakımından birinci üretim miktarı bakımından ise patatesten sonra ikinci sırayı alması bakımından ilimiz tarımı için stratejik önem arz etmektedir. Kaliteli tohumun önemini bilen atalarımız, “Ek tohumun hasını, çekme yiyecek yasını” demişlerdir. Tarlasına kötü tohum eken bir çiftçinin sonunda kötü bir ürün alması kaçınılmaz son olmaktadır. Bu sebeplerden dolayı yaptığımız projeler ve İl Özel İdaresinin sunduğu finansman ile bir nebzede olsa çiftçimize destek olmak amaçlanmıştır. Çiftçimizin ihtiyaç duyduğu tohumluğun tamamının devlet imkanları ile karşılanabilmesi mümkün olmamakla birlikte ilimize kaliteli tohumun girmesi sağlanarak üretimde kalite ve verim yükseltilmektedir” dedi.

İl Genel Meclis Başkanı Yaşar YÜCEER de yapmış olduğu konuşmada:

 

  • “Törenin yapılmasında ve bu tohumların dağıtılmasında emeği geçen tüm kurum personellerini kutlarım. Özel İdare kaynaklarını en verimli şekilde kullanmaya çalışıyoruz. Köy alt yapılarındaki eksiklikler tamamlandıkça bizim de böyle projelere desteklerimiz artarak devam edecektir. Ben kurumlarımızdan yenilikçi, çiftçilerimizin yararına güzel projeler bekliyorum ve İl Genel Meclisi olarak bu yararlı projelerin her zaman arkasında duracağımızı ifade ediyorum” dedi.

Bolu Valisi Aydın BARUŞ:

 

  • “Millet olarak üzücü günler yaşadığımız bu günlerde birlik ve beraberlik içerisinde çalışmanın neticesini aldığımız güzel bir gün içerisindeyiz. Bolu İlimiz ve ülkemiz için tarım önemli bir geçim kaynağı olmakla beraber tükettiğimiz gıdanın, üretimin temelini oluşturarak önemli bir katma değer oluşturmaktadır. Bu sebeptendir ki çiftçimize ihtiyaç duyduğu konularda destek olmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle projede emeği geçen paydaşları tebrik ediyorum. Attığınız tohumların bereketli olmasını diliyorum. Yüce Allah 2015­2016 üretim sezonunda hepinizin kazançlarını bol eylesin, üretiminizi bol eylesin ve ailelerinize daha güzel daha iyi koşullarda ekmek götürmeyi nasip etsin” dedi.
  • unnamed (1)

 

 

Konuşmalar sonrasında Bolu Milletvekilimiz Ali ERÇOŞKUN’da teşrif ederek;

 

  • “ Projede emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Üretimin temel taşı olan çiftçilerimize desteğimiz artarak devam edecektir. Bolu’muza hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

Hazırlanan proje ile yaklaşık 350 çiftçimize bakanlığımızın bu bölge için üreterek önerdiği FİLAMURA 85, BEZOSTAJA ve TOSUNBEY olmak üzere 290 ton Sertifikalı buğday tohumluğu %30’u Özel İdare tarafından üreticimize hibe, %70’i üreticimizden olmak üzere temin edilmiştir. 102 tonu merkez, 188 tonu ilçelerde ekimi yapılacak olan buğdayın cins dağıtımı bölgenin iklim ve toprak yapısına göre belirlenmiş olup, 407,557.00 TL’lik proje bedelinin 134,867.00 TL’lik kısmını İl Özel İdaresinin finanse etmiştir.

 

Yapılan konuşmaların ardından Sertifikalı Buğday dağıtımı gerçekleşirken protokolün üreticimize bizzat yardım etmesiyle araçlara yüklenen buğday tohumları uygun koşullarda toprakla buluşmak üzere yola çıktı.

 

Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, üreticimizin ve Bolu’muzun ihtiyaçlarına göre projeler üretmeye devam edecek olup; tavsiye, şikayet ve önerilerinizi sıcak bir bardak çay eşliğinde müdürlüğümüzde her zaman dile getirebilirsiniz.

 

 


Yazan - 20 Ekim 2015. Kategori MANŞET, TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x