Merkez Bankası faiz kararını açıkladı


84696

 

 

 

Merkez Bankası, politika faizini 0,25 baz puan indirerek yüzde 7,75’ten yüzde 7,50’ye çekti.

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 7,75’ten yüzde 7,5’e, borçlanma faiz oranı yüzde 7,5’ten yüzde 7,25’e indirdi.

 

Piyasa beklentisi yüzde 7,75 olan politika faizinde 25 veya 50 baz puan indirim yapılması yönündeydi.

 

Para Politikası Kurulu, toplantısında sonra yapılan açıklamaya göre, marjinal fonlama oranı yüzde 11,25’ten yüzde 10,75’e, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde, 10,75’ten yüzde 10,25’e, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,5’ten yüzde 7,25’e indirildi.
Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı ise yüzde 0 düzeyinde sabit tutulurken, borç verme faiz oranı yüzde 12,75’ten yüzde 12,25’e indirildi.

 

Toplantı sonrasında yapılan açıklamada şöyle denildi:
“Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi desteklemektedir. Dış talep zayıf seyrini korurken iç talep büyümeye ılımlı düzeyde katkı vermektedir.

 

Kurul, açıklanan yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir.

 

Uygulanan temkinli para ve maliye politikaları ile alınan makroihtiyati önlemler enflasyonu, özellikle enerji ve gıda dışı (çekirdek) enflasyon göstergelerini ve enflasyon beklentilerini olumlu yönde etkilemektedir. Kurul, çekirdek enflasyondaki düşüşün devam edeceğini öngörmektedir. Bununla birlikte, enflasyondaki düşüşün kalıcı olması için para politikasında temkinli bir yaklaşım gerekmektedir. Gıda ve enerji fiyatlarındaki artan oynaklığı da dikkate alan Kurul, faiz oranlarındaki indirimin ölçülü tutulmasını uygun görmüştür.

 

Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümündeki iyileşmenin hızına bağlı olacaktır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki temkinli duruş sürdürülecektir.

 

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.”

 

Geçen ay ne yapmıştı?

 

TCMB’nin geçen ayki PPK toplantısında marjinal fonlama oranı yüzde 11,25, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 10,75 ve borçlanma faiz oranı yüzde 7,50 düzeyinde sabit tutuldu.

 

Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı ise 50 baz puan indirilerek yüzde 7,75 oldu.

 

Faizdeki düşme ivmesi daha fazla olmalı

 

Başbakan Davutoğlu, “Faiz oranlarının düşme trendi içinde olması, olumludur ama biz bunun daha fazla bir ivmeyle seyretmesi gerektiği kanaatini yine de ifade ediyoruz” dedi.

 

Başbakandan faiz kararına ilk tepki Türkiye-Macaristan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konsey Toplantısı’nın ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Merkez Bankasının faiz indirim kararı ile ilgili olarak, “Faiz oranlarının düşme trendi içinde olması, olumludur ama biz bunun daha fazla bir ivmeyle seyretmesi gerektiği kanaatini yine de ifade ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

 

‘Bağımsızlık zırhına sığınarak karşı tavır takınma’

 

Merkez Bankası’nın faiz indirim kararına tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mevcut faiz politikasının kendisi risk haline dönüştü” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası’nın dünkü faiz indirimini yeterli bulmayarak, izlenen para politikasına yönelik eleştirilerine devam etti.

 

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda, TESKOMB heyetini kabul eden Erdoğan, Merkez Bankası’na sert sözlerle yüklendi:

 

“Dün Merkez Bankası lütfetti. Politika faizinde ve faiz koridorunda çeyrek puanlık bir indirim yaptı. Yıl boyunca yapılan indirimleri topluyorsunuz 2,5 puan ediyor. Halbuki geçtiğimiz yıl ocak ayında bir kalemde 5,5 puanlık artış yapılmıştı. Hala ocak ayındaki artışın yarısı kadar dahi indirim yapılmış değil. Faiz artırımına konu, bu şartlar ortadan kalktı ama artan faiz hala yerinde duruyor. Böyle şey olur mu?

 

Merkez Bankası’nın bağımsızlığına lafımız yok nereye kadar yok ülke ve millet menfaatlerine dokunduğu kadar yok. Başka bir yere bağımlılığın mı var bunu söyle, Merkez Bankası faiz konusunda yanlış yapıyor. Mevcut oranlar Türkiye’nin ekonomideki gerçeğine uygun değil. Bu konunun takipçisi olmaya ve ikazlarımızı yapmaya devam edeceğiz.

 

‘Bir yerler mi nüfuz altına alıyor’ diye sorarız

 

Kredilerdeki faiz oranı ne kadar düşerse inanıyorum ki yatırımlar o derece artacaktır. Mevcut faiz politikasının kendisi risk haline dönüştü. İstikrar için Merkez Bankası olarak üzerine düşeni yapmak zorundasın. Bağımsızlık zırhına sığınarak bize karşı tavır takınma o zaman sorarız bir yerler mi nüfuz altına alıyor. Ben neticeye bakar uygulamaya bakarım Merkez Bankası’nın başındaki kişinin iyiliğine hoşluğuna bakmam.”

 

 


Yazan - 24 Şubat 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x