Meslek Temsilcilerinin Ortak “Sahte Diploma” Açıklaması


961444_10204940775470599_665342122_n

 

 

 

 

Değerli Basın Mensupları;

 

Bilindiği üzere 5996 sayılı VETERİNER HİZMETLERİ, BİTKİ SAĞLIĞI, GIDA VE YEM KANUNU  11.06.2010 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu kanunun ilgili maddesi ve eklerinde  “kurulu gücü 30 beygir ve üstü olan ayrıca toplamda 10 personelin üzerinde personel çalıştıran gıda ve yem işletmeleri, işin nevine göre, konu ile ilgili lisans eğitimi almış en az bir personel çalıştırmak zorundadır.” denilmektedir. Bu kanuna istinaden 17 Aralık 2011 tarihinde yayınlanan Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmeliğin madde 10 (1)a bendinde Çalıştırılması zorunlu personelden meslek odası bulunan meslek mensubu, bağlı olduğu meslek odasından ilgili işletmede çalıştığına dair belge alacaktır. Meslek odası bulunmayan meslek mensupları için gıda işletmecisi ile yapacağı sözleşme aranacaktır. Kamu kurumlarında çalışanlarda bu belge yerine kurum amiri tarafından imzalı görevlendirme yazısı aranır.” denilmektedir.

 

Bahse konu bu yönetmeliğin madde 10 (1) a bendi  07.01.2014 tarih ve 28875 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik ile yürürlükten kaldırılmış idi. Anayasa’dan ve kanunlarımızdan aldığımız yetki ile İstanbul ve Aydın Veteriner Hekimleri Odaları, Gıda Mühendisleri Odası, Kimya Mühendisleri Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası olarak konu yargıya intikal ettirilmiş ve Danıştay 10. Dairesi yönetmeliğin ilgili maddesi için “Anılan düzenlemenin yürürlükten kaldırılması, meslek mensuplarının bağlı oldukları meslek odasının bilgisi ve denetimi dışında çalışmaları, meslek mensubu olmayan kişilerin sahte diploma ile çalışması veya aynı meslek mensubunun birden çok yerde istihdam edilmesi durumuna sebep olacak niteliktedir. Gıda işletmelerinin zorunlu personel istihdam etmesi uygulamasının amacının, gıdanın üretimi, işlenmesi ve dağıtımının, konusunda uzman olan kişilerin denetimi ve gözetimi altında gerçekleştirilerek, halk sağlığının korunması ve halkın güvenilir gıda ile beslenmesinin sağlanması olduğu da dikkate alındığında, dava konusu düzenlemenin meslek mensuplarının sadece kağıt üzerinde istihdam edilmesine neden olacağı, böylelikle asıl amaç olan gıdanın üretimi, işlenmesi ve dağıtımının meslek mensubunun denetimi ve kontrolü altında yapılmasını engelleyeceği sonucuna varıldığından,”  gerekçesi ile 27.11.2014 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı almıştır.

 

 

Bu durumda  17.12.2011 tarih ve 28145 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmeliğin 10. maddesinin 1. fıkrasının (a) bendi yani, ” Çalıştırılması zorunlu personelden meslek odası bulunan meslek mensubu, bağlı olduğu meslek odasından ilgili işletmede çalıştığına dair belge alacaktır” hükmü tekrar yürürlüğe girmiştir. Bundan sonra gıda işletmeleri ilgili odalardan İstihdamı Zorunlu Personel Belgesi almak ve almış olanların yıllık vizelerini yaptırmak zorundadırlar.

 

Danıştay 10. Dairesinin karar gerekçelerinden de anlaşılacağı üzere meslek mensubu olmayan kişilerin sahte diploma ile çalışması veya aynı meslek mensubunun birden çok yerde istihdam edilmesinin önüne geçilmesi diğer taraftan halk sağlığının korunması ve halkın güvenilir gıda ile beslenmesinin sağlanması konusunda kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları olan biz Odaların Anayasa’dan ve kanunlarımızdan aldığımız yetki ile Büyük zorluklarla yürütmekte olduğumuz görevimizi; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın engellemelerine  rağmen hakkı ile yerine getirmeye, üyelerimizle birlikte, bilimsel gerekliliklere uygun çalışmaya devam edeceğimizi, kanunlardan gelen haklarımızın engellenmesine karşı hukuk yolu dahil tüm girişimlerde bulunacağımızı, diğer taraftan GTHB’lığının, yürütmesi durdurulan yönetmeliği yürütmeyi durdurma gerekçesine ve taleplerimize uygun olarak  en kısa sürede değiştirerek yayınlaması gerektiğini kamuoyuna saygıyla duyururuz.

 

 

Reha KESKİNOĞLU                 Saadet ÇAĞLIN                    Ferdan ÇİFTÇİ

Gıda Mühendisleri Odası   Kimya Müh. Odası Ege Böl.     Ziraat Mühendisleri Odası

İzmir Şube Başkanı                  Şube Başkanı                      İzmir Şube Başkanı

H. Gökhan ÖZDEMİR

İzmir Vet. Hekimler Odası

Başkanı

 


Yazan - 11 Şubat 2015. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x