Minarenin eğimi Pisa Kulesi’nden fazla


20161101_2_19874633_15583239_web

 

 

Elazığ’daki Harput Ulu Cami minaresinin, İtalya’daki Pisa Kulesi’nden daha fazla eğime sahip olduğu belirlendi.

 

ELAZIĞ (AA) – Elazığ’daki 859 yıllık Harput Ulu Cami’nin minaresinin, 6.8 derece eğime sahip olduğu tespit edildi.

 

İtalya’nın Pisa kentindeki Mucizeler Meydanı’nda, 1173 yılında çan kulesi olarak yapılan Pisa Kulesi 3,99 derecelik eğimiyle tanınıyor. Turizm sektöründe önemli bir yere sahip olan Pisa Kulesi’nden 16 yıl önce yaptırılan Harput Mahallesi’ndeki Ulu Cami’nin minaresi de eğimiyle ilgi çekiyor. Artuklu hükümdarı Fahrettin Karaaslan tarafından yaptırılan Ulu Cami’nin minaresinin eğiminin 6.8 derece olduğu belirlendi.

 

Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitim Bölümü öğretim üyesi ve Harput Kalesi kazı çalışması sorumlusu Doç. Dr. İsmail Aytaç, söz konusu caminin Büyük Selçuklu Devleti’nin İran Bölgesi mimari eserlerini oluşturan üstü açık avlulu Anadolu’nun ilk camilerinden biri olduğunu söyledi.

 

Tarihi süreç içerisinde çeşitli nedenlerle caminin minaresinde eğilme meydana geldiğini belirten Aytaç, önceki ölçümlerini sağlıklı olmadığı düşüncesiyle Malatya Vakıflar Bölge Müdürlüğünün minarenin eğiminin kesin olarak belirlenmesi için 2 yıl önce çalışma başlattığını vurguladı.

 

Aytaç, son iki yılda inklinometre adı verilen bir cihazla her gün 6 saat aralıklarla ölçüm yapıldığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

 

“Yapılan ölçümler sonucunda minarenin 6.8 derecelik eğime sahip olduğu belirlendi. 2 yıl içerisinde minarenin eğiminde değişiklik olmazken, tuğlalar arasında açılmalar izlendi. Minare, bu eğimle günümüze kadar gelebilmiş olması bakımından önemli bir eser. Hiçbir mimar eserini eğri yapmaz. Fakat 850 yıllık bir yapıdan bahsediyoruz. Zamanla depremler ve zemin oynamasından kaidesindeki oynamalar sonucu eğimin oluştuğunu tahmin ediyoruz.”


Yazan - 1 Kasım 2016. Kategori MANŞET, ÇEVRE. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x