Nohut Tarla Günü


unnamed

 

 

 

Alternatif Ürün çalışmaları kapsamında 2013 yılında 50 da alanda başlayan nohut  tarımı  2016 yılında yaklaşık 600 da ekiliş alanına ulaşmıştır.

 

 

Bolu Merkez İlçeye bağlı Susuzkınık köyünde 8 da alanda ekilen nohut bitkisi 26.08.2016 Cuma günü saat 14.30 da yapılan tarla günü ile üreticilerimize bir kez daha gösterildi.

 

 

İl Müdürü İsmail TAŞ, Ziraat Odası Başkanı Hakkı FİDAN, Sulama Birliği Başkanı Sabahattin ALTUNEL,  Kurumumuz Şube Müdürleri,kurum çalışanları, muhtarlar ve üreticiler katıldı.

 

 

Bolu Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü Personeli Ziraat Mühendisi Ali DEMİRER’in açılış ve tanıtım konuşmaları ile başlayan açılış konuşmasından sonra Ziraat Odası Başkanı Hakkı FİDAN’a söz verildi. Hakkı FİDAN, konuşmasında “ Bu tür çalışmaların yapılmasından memnun olduğunu ve devam etmesini ifade ederek kurum çalışanlarına teşekkür etti.”

 

 

Söz alan Bolu Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü; İsmail TAŞ konuşmasında “Bölgemizde Patates yetiştiriciliğinde yaşanan sorunlar nedeniyle Alternatif Ürün arayışı içindeyiz. Bu gün burada çok güzel bir çalışmanın yapıldığını görmüş olduk.3-4 aylık bir çalışmanın ürünü hasat günü çiftçilere görsel anlamda bizzatnasıl yapıldığını, nasıl olduğunu gözleriyle görsünler diye bu çalışmalar yapılıyor. Bilindiği gibi Boluda birinci ürün patates tir. Patates ürününde 3 yillik münavebe gerekli.   Münavebe sırasında dane mısır, nohut  veBolu Ziraat Odası tarafından desteklenerek ekimi yapılan kinoa gibi Farklı ürün uygulamaları yapılmaktadır. Takdir edersiniz ki çiftçilerimiz 1 yılı bütün geçimi ekip biçtiği ürünlere göre değişmektedir. Şunu ekmeyin denildiği zaman alternatiflerin sunulması gerekli.  Burada yapılan çalışma da alternatif ürünlerle geçim kaynağına yönlendirilmesi gerektiğini,  Türkiye nohut verim ortalamalarının 120-140 kg /da düzeyinde olduğunu ilimizde bu yıl nohut için uygun iklim yaşanmamasına rağmen verimortalamalarında ve üzerinde verim alındığını, bunun bile başarı olduğunu,  Bakanlığımızın havza bazlıdesteklerde bakanlığımızla yapılan görüşmelerimizde nohut bitkisinin de Bolu Merkez İlçede de destekleme kapsamına alınması gerektiğini belirttiğini,   ifade etti.

 

Biçerdöverle ürün hasadından sonra ikramlara geçilerek Tarla Gününe son verildi.

 

 

 

 

.

 

 


Yazan - 29 Ağustos 2016. Kategori MANŞET, TARIM, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x