Onların katkıları sayesinde birçok sorun aşıldı


kapak-zirmuc

 

 

İl Müdürü Güldal; Onların katkıları sayesinde birçok sorun aşıldı

 

Cumhuriyetimiz ’in kuruluşunu izleyen yıllarda başlatılan hızlı gelişme ve yeniden yapılanmayla birlikte, 1931 yılında kurulan Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsünün 85. Kuruluş yıldönümü dolayısıyla Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğe İzmir Vali Yardımcısı Erol Türkmen, Bornova Kaymakamı Mustafa Gündoğan, Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü Bitki Sağlığı Daire Başkanı Dr. Suat Kaymak, İl Müdürü Ahmet Güldal ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölüm Başkanı Prof. Dr. Semih Erkan da katıldı.

Türkiye tarımına çok değerli hizmetler vermiş ve bundan sonra da bu hizmetlere devam edecek olan Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsünün 85. yılını tüm çalışanlarına teşekkür ederek kutlayan Güldal yaptığı konuşmasında “Zirai Mücadele Araştırma Enstitüleri İzmir’de olduğu gibi Türkiye’de de muhtelif yerlerde kurulmuştur. Enstitümüz Bakanlığın görev alanlarından belki de en önemli, en çok can yakan ve en bilimsel olan problemleri yani hastalık ve zararlılarla mücadeleyi araştıran, bilimsel çalışmalara ışık tutan çok değerli müesseselerimizden biridir. Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü de diğer enstitüler içinde duayendir. Bizim görevimiz bu enstitülerde yapılan çalışmaları, araştırma sonuçlarını sahada üreticilere yansıtmak, yayımını yapmak, geliştirmek ve karşılaştığımız sorunları enstitümüzdeki değerli uzmanlarla paylaşarak onların yeni projeler üstünde çalışmalarına imkan sağlamaktır” dedi.

İzmir’de Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü ve Bakanlık arasında sıkı bir iletişim olduğunu belirten Güldal“İzmir Türkiye’nin tarım açısından en önemli şehirlerinin başında geliyor. Birçok değerli ürün yetiştiriyoruz ve bu nokta da gerek yurt içinde gerek yurt dışında zararlı ve hastalıklar noktasında karşılaştığımız sorunlar için enstitümüze başvuruyoruz. Bugüne kadar bize vermiş oldukları desteğe ve yaptıkları katkıya teşekkür ediyorum. Onların katkıları sayesinde gerçekten birçok problemde belirli oranda başarılar elde edildi. Biz onlar sayesinde bu problemleri aşabiliyoruz” dedi.

Etkinlikte daha sonra 85. yıl kapsamında enstitü tarafından düzenlenen Doğadaki Dostlarımız; Böcekler ve Bitkiler Temalı Fotoğraf Yarışmasının kazananlarına ödülleri takdim edildi ve sergi açılışı yapıldı. 85. Yıl Etkinliğimüzik dinletisi ve kokteyl ile sona erdi.


Yazan - 28 Ekim 2016. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x