Plastik ambalaj yapımında yumurta kabuğu


İngiliz araştırmacılar gıda işlemede kullanılan yumurtaların kabuklarından geri kazanılmış plastiklerle ambalaj prototipi teknolojisi geliştirdi.    Plastik ambalaj içine yumurta kabukları dönüm Birleşik Krallık bilim adamları Leicester Üniversitesi’nden bilim insanları, yumurta kabuklarını polipropilen (PP), polietilen ve PET’e eklenebilir bir malzemeye dönüştüren özel bir teknoloji geliştirdi.

Araştırmacılardan Leicester Üniversitesi’nin yeşil kimya bölümünde doktora sonrası araştırma görevlisi olan William Wise, FoodProductionDaily.com’a “Bu teknolojide yumurta kabuklarındaki protein ve kalsiyum karbonat unsurları birbirinden ayrılarak una benzer özel bir toz içinde kurutuluyor. Şu anda bu maddeyi % 30 oranında plastikle karıştırmamız mümkün oldu ama bunu % 50’ye çıkarmak için çalışıyoruz. Bu sayede bir atık ürünü yararlı bir şeye dönüştürüyoruz” dedi.

Wise, yeni teknolojiyle üretilen plastiklerin, plastik yumurta kutularının yanı sıra genel paketlemede de kullanılabileceğini vurguladı.


Yazan - 13 Nisan 2012. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x