Rusya, tekrar engellemeyecek


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, (ortada) EXPO 2016 Antalya sergi alanındaki EXPO VIP Salonu'nda Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar (sağdaile Antalya ve ilçelerinin ziraat odaları başkanlarıyla toplantı düzenleyen Çelik,

 

Geçtiğimiz günlerde bakanlık bünyesinde Rusya’ya gönderilen heyet olumlu sonuçla döndü. Rusya, ambargo uygulanmamasına rağmen engellediği patlıcan, biber gibi ürünlere tekrar yeşil ışık yaktı

 

 

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Rusya’nın talebi üzerine gönderilen heyetin, ambargo uygulanan ürünlere yönelik bir engellemenin olmayacağı şeklinde izlenimle döndüğünü belirterek, “Bu yönüyle bu teknik heyetlerin iletişimi devam ediyor, devam edecek. Umarım bunlar diğer kısıtlama getirilen ürünlerle ilgili de bir yol, bir kapı açar ve iki ülke arasında hiç ilgisi olmayan alandaki bu olumsuzluklar ortadan kalkar.” dedi.

 

Antalya’da temaslarını sürdüren Çelik, bir gazetecinin “Rusya ile ilgili ambargo devam ediyor. Heyet gönderildi, bir gelişme var mı?” yönündeki sorusu üzerine, Rusya Tarım Bakanlığındaki ihracat ve ithalatla ilgili ürünleri teslim alan teknik birimin, Türkiye’den Gıda Genel Müdürlüğü bünyesindeki teknik birimle görüşme talebinde bulunduğunu hatırlattı.

 

Rusya’nın belirli ürünlere koyduğu ambargolar bulunduğunu ifade eden Çelik, şunları kaydetti:

 

“Bu ürünlerle ilgili kısıtlamanın kalkacağı şeklinde güzel, seviyeli, düzeyli görüşme gerçekleşmiş. Ama hükümet düzeyinde, yani konan engellerle ilgili bir değerlendirme yapma yetkisi zaten o heyette yok çünkü o biraz daha hükümeti ilgilendiren düzeydeki değerlendirmeler ama geçici engel konan ürünlerle ilgili Türkiye zaten öteden beri Rusya ile ilişkilerinde bu değerlendirmeleri karşılıklı paylaşıyor. Bu paylaşımı yapacağız. Büyük ihtimalle onlarla ilgili bir engellemenin olmayacağı şeklinde bir izlenimle arkadaşlarımız döndüler. Bu yönüyle bu teknik heyetlerin iletişimi devam ediyor, devam edecek. Umarım bunlar diğer kısıtlama getirilen ürünlerle ilgili de bir yol, bir kapı açar ve iki ülke arasında hiç ilgisi olmayan alandaki bu olumsuzluklar ortadan kalkar.”

 

Çelik, konunun Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) 30. Avrupa ve Orta Asya Bölgesel Konferansı’nda da gündeme geldiğini, gerek açılış konuşmalarında gerekse toplantılarda konuyu her defasında gündeme getirdiklerini söyledi.

 

Ülkeler arasındaki ilişkilerde, tarım ürünlerine kısıtlama getirecek, çiftçileri üzecek, emeğini gözardı edecek bir yaklaşımın doğru olmayacağını vurgulayan Çelik, ülkeler arasında politik sorunlar yaşanabileceğini ama bu sorunların çiftçi üzerinden görülmemesi gerektiğini bildirdi. Çelik,

diye konuştu.

 

Çözüm için yeni hükümeti işaret etti

 

Üreticilerin sıkıntılarını dinlemek için Antalya’da hal ziyareti gerçekleştirdiğini anlatan Çelik, domates üreticilerinin sıkıntılarına yönelik de arz talep dengelerinin son derece önemli olduğunun altını çizdi.

 

Çelik, meyve ve sebzecilikte Türkiye’nin önemli bir noktada bulunduğunu kaydederek, “Bizim meyvemizi, sebzemizi mutlaka dünyada tüketecek birçok ülke, bölge, birçok halk var. Böyle bir coğrafya burası. Bu yönüyle bir endişemiz yok ama geçici sürelerde yaşanan pazar çeşitliliğinin istenilen düzeyde olmamasından kaynaklanan sorunlar var. Belki bu ve benzeri krizler yeni pazar alanlarına, yeni bakış açılarına sebep teşkil edebilir.” dedi.

 

Hal ziyaretinde kargo taşımacılığıyla ilgili Türkiye’nin artık bir inisiyatif alması noktasında da değerlendirmelerinin olduğuna değinen Çelik, sebze ve meyveleri uzun kuyruklar ve beklemelerle tırlarla değil, kargo taşımacılığıyla uçakla hemen ulaştırmak gerektiğini belirtti.

 

Bu konuda halde değerlendirmelerinin olduğunu, Antalya’ya her gelişinde bu konudaki sorunları dinlediğini anlatan Çelik, “İşte bugünlerde hükümetimizle ilgili biliyorsunuz bazı gelişmeler var. Bu gelişmeler netleşir netleşmez özellikle kargo taşımacılığı konusunun Bakanlar Kurulunda hemen ele almamız gereken son derece önemli konu olduğunu vurgulamak istiyorum.” dedi.


Yazan - 6 Mayıs 2016. Kategori MANŞET, GIDA, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x