Rusya’ya ilk şeftaliler gönderildi


canakkale_seftali_ru_haberrus

 

 

Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı Umurbey beldesinden Rusya’ya ilk şeftali ihracatı başladı. Çanakkaleli üreticiler 9 Ağustos’ta gerçekleştirilen Putin-Erdoğan zirvesinin ardından Rusya’dan gelen şeftali talebinin arttığını belirtiyor.

 

İHA’da yer alan habere göre Türkiye’nin en önemli şeftali üretim merkezlerinden olan Umurbey’de düzenlenen 25. Şeftali Festivali’nde en iyi şeftali yarışması yapıldı. Çanakkale Valisi Hamza Erkal’ın da katıldığı ödül töreninde büyüklük, tat, aroma, kalıntı gibi bir çok kriterden geçirilen şeftalilerden ilk üçe girenlere ödülleri verildi.

 

15 Temmuz ekonomiyi etkilemedi

 

Vali Hamza Erkal, 15 Temmuz darbe girişiminin ekonomiyi sarsamadığını söyleyerek, “15 Temmuz’da darbe girişimi oluyor, pazartesi günü borsa açılıyor; borsada hiçbir sarsılma yok. Bu ne demek? Vurulan bütün prangaları bu millet söküp atar, yoluna devam eder demek. Biz üzerimize düşeni yapacağız, bulunduğumuz yerlerde hizmetimi yürüteceğiz” dedi.

 

Bu sene ilk şeftalilerin yurt dışına satıldığını belirten Umurbey Belediye Başkanı Sami Yavaş, “Yurt dışına satışlarımız arttı. Türkiye’nin en iyi ikinci şeftali üretim yeri olan Umurbey, en iyi şeftali nektarının üretildiği yer haline geldi. Halkımızın gelir kaynağının yüzde 90’ı şeftaliden. Bu sene tane şeftali ortalaması 719 gram. İki tanesi 1,5 kilo geliyor. Rusya’ya ihracat başladı.” dedi.

 

Rusya şeftaliye hasret kalmıştı

 

En çok talebin Rusya’dan geldiğini söyleyen Yavaş, “Rusya şeftaliye hasret kalmıştı. 9 Ağustos Türkiye-Rusya görüşmelerinden sonra bu hasretlerini gidermek için ihracatımız başladı” diye belirtti.


Yazan - 24 Ağustos 2016. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x