Şap Hastalığı Tamamen Ortadan Kaldırılacak

 

 

Şap Hastalığı Tamamen Ortadan Kaldırılacak
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, sığır yetiştiriciliğinde çok önemli kayıplara neden olabilen Şap Hastalığı ile ilgili çalışmalarla Türkiye’de bu hastalığın 2020 yılında tamamen ortadan kaldırılmasını hedefliyor.

Bu amaçla İzmir İl Müdürlüğü tarafından yürütülen faaliyetler kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği temsilcilerinin iştiraki ile bir toplantı düzenlendi. Toplantıda İl içi ve İller arasında yapılacak büyükbaş ve küçükbaş hayvanların sevk işlemlerinde uygulamaya konulan kurallar hakkında bilgiler verilirken, aynı zamanda hastalığın kontrol altına alınması ve tamamen yok edilmesi için alınması gereken tedbirler ve uygulamalar konuşuldu.

Konu ile ilgili oluşturulan eylem planı kapsamında şap aşılaması İzmir’de sığır cinsi genç hayvanlara bir ay ara ile iki defa, erişkin hayvanlara ise altı ay ara ile yılda iki defa uygulanacak.

Toplantıda ayrıca; Koyun Keçi Vebası Hastalığı yönünden Trakya Bölgesinin Ariliği çalışmaları hakkında katılımcılara bilgi verilirken, katılımcılardan gelen sorular ve sorunlar tartışıldı.

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=121730

Yazan - Eki 8 2017. Kategori HAYVANCILIK, MANŞET, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı

| Designed by Mavikedi internet Hizmetleri |