Sil Baştan… Vet.Dr. H.Yalçın KÖKSAL

Sosyal medyada paylaş.

12509511_460353100838853_5973890260446146588_n

 

 

SİL BAŞTAN

 

 

Vet.Dr. H.Yalçın KÖKSAL

Veteriner Hekimler Derneği Genel Sekreteri

 

Perakende Et Satış Tavan Fiyat uygulamaları ilan edildiğinde,bunun yürümeyeceğini yapılan hesaplamaların hatalı olduğunu,karkas etlerdeki  fire oranları ,nakliye ve işletme giderlerinin hesaba katılmadığını bu nedenle yağlı ve yağsız et satış fiyatları ile perakendeci esnafın başa çıkamayacağını,özellikle kıymada azami % 8-10 yağılılık oranlarını aşarak satış yapılacağını vurgulamış ve akademik çalışma örneklerini  kaleme almıştım.

 

O dönemde sayın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı’nın “Bu fiyatlar 6 ay içinde uygulanmazsa 50 000 ton et ederiz “ beyanının da yakın gelecekte yapılması planlanan et ithalatını kılıfına uydurmak amaçlı olduğunu  dile getirmiştim.

 

Geçenlerde Et ve Süt Kurumu Satış Mağazalarında paketlenmiş hazır kıyma etiketinde yağ oranının %20 olduğunu gördüm.Demek ki Et ve Süt Kurumu’da % 8-10 oranındaki yağılılık oranı ile bu fiyatlarla başa çıkılamayacağını görmüş ve halka ucuz kıyma satıyormuş gibi yaparak yüksek yağ oranlı ürün sunmak zorunda kalmıştır.

 

Daha 6 ay geçmeden  canlı hayvan ve et ithalatı ile ilgili ihaleler açılmaya başlandı.400 000 baş canlı sığır ithalatının ilk 100 000 başlık partisi ile 10 000 ton karkas et ithalatı ile yeni döneme giriyoruz.

 

Esasen Avrupa Ülkelerinden et ithalatı kapısı ve mecburiyeti,AB üyesi olmadan Gümrük Birliği Antlaşmasın atılan imzalarla açılmıştır.

Şimdi yazımı okuyan herkese soruyorum,yıllardan beri yapılan bu ithalatlar,hayvancılığımıza ne kazandır dı,piyasada et fiyatları düşecek algısı yaratılarak gerçekten halkımıza ucuz et yedirilebildi mi?

 

Son furyada dışarıya kaç milyon ödenecek,bu ödeme yurt içinde gerçek yetiştiriciyi  desteklemek amaçlı kullanılarak hayvancılık içinde bulunduğu dar boğazdan çıkartılamazmıydı?

 

Tamamen kolaycılığa kaçarak uygulanan ve uygulanacak ithal politikalarının  ne hayvancığımıza ve nede tüketiciye hiçbir yarar sağlamadığı yaşanan deneylerle sabit iken,sadece sadece ve sadece birkaç ithalatçının kazançlı çıkacağından hiç şüphem yok.

 

Yani özetle yaşanan köyü deneyimleri görmezden gelerek sil baştan aynı hataların tekrarı son derece üzücüdür.

 

Saygılarımla

 


Sosyal medyada paylaş.

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=95713

Yazan - Tem 13 2016. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, H.Yalçın KÖKSAL. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı

| Designed by Mavikedi internet Hizmetleri |