Son yıllarda artan patates güvesi


unnamed

 

 

 

 

Bolu’da PATATES GÜVESİNE GEÇİT YOK

 

Son yıllarda artan patates güvesi zararına karşı, üreticilerimizin en az zarar görmesi için;  İlimizde Biyoteknik mücadele yöntemlerinden olan feromon tuzak kullanımı tavsiye edilmekte olup, Bu kapsamda patates üretiminin yoğun olduğu köylerimizde eğitim toplantıları yapılmakta,  eğitime katılan her üreticiye bir adet feromon tuzak dağıtılmaktadır.

 

İl merkezinde ve Dörtdivan ilçemizde daha evvel yapılan toplara ilave olarak patates üretiminin yoğun olarak yapıldığı ve güve zararı görülen köylerimizde eğitim toplantılarına ve feromon tuzak dağıtımlarına devam edilmektedir. 27.10.2015 tarihinde Çampınar Köyü’nde 20 üreticimize, 28.10.2015 tarihinde de Bahçeköy Köyü’nde 30 üreticimize yönelik eğitim toplantısı yapılmış olup toplantıya katılan her üreticimize birer adet feromon tuzak verilmiştir.

 

 

unnamed (3)

 

 

Toplantılarda “patates güvesi ile mücadele yöntemleri”  konulu eğitimin yanısıra Bolu’nun en önemli geçim kaynaklarından biri olan patates yetiştiriciliği hakkında öz bilgiler verilmiştir. Yapılan toplantıların ardından patates depolarına gidilerek tuzakların asımı ve kullanımı tatbiki olarak gösterilmiştir. Ayrıca bölgemizde 2016 yılında patates bitkisinde uygulanması planlanan “ENTEGRE VE KONTROLLÜ ÜRÜN YÖNETİMİ (EKÜY) “ projesi hakkında bilgilendirme çalışmaları da yapılmıştır.

 

Önümüzdeki günlerde eğitim çalışmalarımıza ve tuzak dağıtımlarına devam edilecektir.

 


Yazan - 31 Ekim 2015. Kategori MANŞET, TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x