Sudan’da Kiralanan Arazilerde Neler yapılacak?

Sosyal medyada paylaş.

0805_World_Sudan_full_600
   
Halim UTLU
Sudan’da serbest bölge kurulacak,bankalar şube açacak,arazi kiralanacak,özel sektör 5 bölgede yatırım
 yapacak!…
      Türkiye-Sudan tarımsal işbirliği anlaşması imzalandı.Yeni istihdam imkanları oluşturacak anlaşma,
 Türkiye’nin bilimsel ve teknik alt yapısının Sudan’ın doğal kaynak potansiyeli ile birleştirilerek, her iki ülke ve bölgenin sürdürülebilir gıda hedeflerine katkı sağlayacak.TİGEM ile Sudan’dan bir kuruluş
 ortaklığında, 12 bin 500 hektar alanda bir model çiftlik kurulacak.780 bin hektar arazi, 99 yıllığına
kiralanacak.İki ülke merkez bankaları bir mutabakat zaptı imzalayacak.
                   
Sudan Tarım ve Sulama Bakanı Ibrahim Mahmoud Hamid ve Sudan Ulusal Ekonomi ve Maliye Bakanı Bader Eldin Mahmoud Abbas ile ​Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker arasında Türkiye-Sudan tarımsal işbirliği anlaşması imzalandı.Anlaşmaya göre, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) ile Sudan’dan bir kuruluşun ortaklığında kurulacak olan şirket; Sudan’da 780 bin hektar araziyi uzun vadeli kiralayabilecek ve orada özel sektörün yatırım yapmasına imkan tanıyacak.
                            Model çiftlik kurulacak
TİGEM tesislerinde yapılan​​ imza töreninde konuşan Bakan Eker, Sudan ile tarım alanında yatırıma imkan verecek anlaşmanın yanı sıra, tarım ve hayvancılığa yönelik 3 de mutabakat zaptı imzalayacaklarını belirtti. Anlaşmanın uzun vadeli bir tarımsal yatırımı öngördüğüne işaret eden Eker, “Bu uzun vadeli tarımsal yatırım anlaşmasıdır. Öncelikle Sudan’da 12 bin 500 hektar alanda bir model çiftlik kurulması hedefleniyor. Bu aynı zamanda Sudan’da tarım ve hayvancılık alanında ve tarıma dayalı sanayi alanında eğitim ve diğer çalışmaları gerçekleştirecek” dedi.
780 bin hektar araziyi kurulacak şirket kiralayacak ve ihracata dönük çalışacak
Tarımsal İşletmeler Genel Müdürlüğü(TİGEM)ile Sudan tarafında bir kuruluşun ortaklığında bir şirket kurulacağını belirten Bakan Eker; “Şirket Sudan’da 780 bin hektar araziyi uzun vadeli kiralayabilecek, orada özel sektörün yatırım yapmasına imkan tanıyacak.Alanlar da tespit edildi.
Kurulacak şirket, iki ülkenin ortaklığı şeklinde olacak. Amaç şirketin tarımsal üretim yapması ve oradaki yatırımın ihraç edilmesidir” dedi.
sudan-nomadic-watering-hole-7
                      Hayvancılık, tarım, gıda sanayinde faaliyet gösterecek
 
“Tarıma dayalı sanayi, gıda sanayi dâhil olmak üzere, tarım ve hayvancılığın çok geniş bir alanında faaliyet gösterecek bir ortak şirket marifetiyle, iki ülkenin de istifade edebileceği bir model ortaya konuyor.Anlaşma bizim açımızdan da bir ilktir. Türkiye’nin dünyanın başka bir bölgesinden, başka bir ülkede bir şirkete ortak olmak suretiyle, bu gücünü orada uluslararası sahaya taşıması açısından son derece önemli ve iki tarafın da eşit şekilde fayda elde edebileceği bir modeldir” görüşlerine yer veren Eker,Sudan’da yapılacak yatırımla, Türkiye ve dünyanın diğer bölgelerine ihraç imkânı sağlanacağına dikkat çekti.
7346700
                  5 bin ton buğday tohumu hibe edildi
2006’da imzalanan protokolla,Sudan’da 350 kişiye eğitim verdiklerini, ayrıca bu ülkeye 5 bin ton buğday tohumu hibe ettiklerini de belirten Eker,imzalayacakları mutabakat zaptları ile de hayvan sağlığı, balıkçılık ve su ürünleri ile Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü ile Sudan’da bu alandaki ilgili kuruluş ortaklığında, tarımsal araştırma konularında da işbirliğine gideceklerini söyledi.
Türk özel sektörünün tarımsal yatırımında istekli ve kararlıyız
 
Sudan’da öncelikle örnek çiftlik kurulacağını, buranın özel sektör için emsal teşkil edeceğini,tarımsal üretim kapsamında özellikle ihraç ürünlerine ağırlık verileceğine işaret eden Sudan Ulusal Ekonomi ve Maliye Bakanı Abbas da “Anlaşmayla Sudan’daki doğal kaynak potansiyelinin daha iyi kullanılmasını sağlayacağız. İhracat gelirleri, tarımsal ürünlerin ülkeye girişi konusunda birçok zorluğun önüne geçmiş olacağız.Hükümet olarak, Türk özel sektörünün tarımsal yatırım yapmaları konusunda oldukça istekli ve kararlıyız” dedi.
                          Bankalar şube açabilecek
Abbas, ayrıca Sudan’da Türk özel sektör kuruluşları için serbest bölge kurulması konusunda anlaşma yapıldığını, Türk şirketlerinin işlerinin bu sayede kolaylaşacağını, iki ülke merkez bankalarının da bir mutabakat zaptı imzalayacağını, ayrıca Türk bankalarının ülkesinde şube açabilmelerinin de mümkün olacağını açıkladı
 Ülkesinin arazi ve su kaynakları, Türkiye’nin ise teknoloji, finansman ve yönetim konularında avantajları bulunduğuna işaret eden Sudan Tarım ve Sulama Bakanı Hamid ise”Bu anlaşma ile sadece tarımsal üretimin artış göstermesini değil, tarımsal mekanizasyonların gelişmesini ve iş olanakları yaratmasını da istiyoruz” şeklinde konuştu.
                         TİGEM pilot çiftlik kuracak
Daha sonra Bakan Eker ile konuk bakanlar Abbas ve Hamid, tarım alanında yapılacak yatırım anlaşmaları  ile bazı mutabakat zaptlarını  imzaladı.Bakanlık bürokratları ve konuk heyetin de katıldığı Türkiye-Sudan arasında ikili tarımsal işbirliği ve ortaklığı anlaşması kapsamında Türkiye, Sudan’da toplam 12 bin 500 hektar arazi üzerinde TİGEM eliyle pilot çiftlik kuracak.
                                5 bölgede, Türk özel sektörü yatırım yapacak 
 
Bu arada belirlenen 5 bölgede Türk özel sektör girişimcilerinin, yatırım yapma imkanının önünün açılması hedefleniyor. Her iki ülkede de kaynakların ve tarımsal potansiyelin daha rasyonel kullanılması yoluyla, yeni istihdam imkanları oluşturacak anlaşma, Türkiye’nin bilimsel ve teknik alt yapısının Sudan’ın doğal kaynak potansiyeli ile birleştirilerek, her iki ülke ve bölgenin sürdürülebilir gıda hedeflerine katkı sağlayacak.

Sosyal medyada paylaş.

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=58899

Yazan - Nis 30 2014. Kategori MANŞET, TARIM, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı